Президентът на Колумбия Густаво Петро заяви, че обмисля възможността за нов кръг мирни преговори с най-голямата от оставащите в страната бунтовнически групировки и предложи те да се проведат във Ватикана, предаде Асошиейтед прес, цитирани от БТА. Петро заяви това след аудиенция при папа Лъв XIV във Ватикана. Представители на Светия престол не са коментирали предложението да бъдат домакини на преговори между Богота и „Армията за национално освобождение“, формирана през 60-те години на миналия век и наброяваща около 5000 бойци. Още: Хиляди колумбийци протестираха срещу реформите на президента си (ВИДЕО)
Разговор с новия папа Лъв XIV
„Говорих с папата какво може да се направи, за да може Ватикана да проведе мирни преговори“, заяви Петро във видео, публикувано в социалната мрежа „Екс“. Той допълни, че „Армията за национално освобождение“ (АНО) иска преговорите да се проведат в Куба или във Венецуела, но според него Светият престол би бил по-подходящ за целта.
Още: Президентът на Колумбия с обида към Зеленски: Киев реагира
„Мисля, че това е мястото, където можем да си спомним за теорията на ефективната любов“, заяви Петро, посочвайки един от основните принципи на бунтовническата групировка. АНО не е коментирала предложението на Петро.
Колумбийското правителство прекрати мирните преговори с АНО през януари, след като групировката организира серия от смъртоносни атаки срещу села в североизточния регион Кататумбо, които принудиха над 50 000 души да напуснат домовете си.
Още: Колумбийският президент прекрати примирието с криминална групировка
Петро, който е бил член на друга бунтовническа групировка в младостта си, обвини ръководството на АНО, че са се превърнали в „алчни престъпници“ и са предали революционните си идеали.
„Те замениха знамената на промяната и трансформацията със знамената на мексиканските наркокартели“, каза Петро.
Още: Леви партизани, паравоенни групи и наркобанди убиват хора: Колумбия обяви война
АНО е основана от активисти и синдикални лидери, вдъхновени от кубинската революция и от католическо движение, известно като „теология на освобождението“, което призовава вярващите да разрушат социалните и икономически структури, причиняващи неравенство и бедност.
В редиците на групата има и духовници, включително Камило Торес, виден свещеник, който се присъединява към АНО малко след основаването ѝ и беше убит в битка с колумбийската армия. По време на президентската си кампания Петро обеща да сключи мир с АНО „в рамките на три месеца“ след встъпването си в длъжност. Три години по-късно неговото правителство се бори да успокои селските райони, където АНО и други групировки водят битки за територия.
Конференцията на католическите епископи на Колумбия също призова правителството и АНО да възобновят преговорите.
Още: След като скъса с Израел: Колумбия открива посолство в Рамала