Кой са най-богатите по активи общински фирми?

1978
Кой са най-богатите по активи общински фирми?
Снимка: БГНЕС

Общините в България участват в капитала на над 580 търговски дружества и още над 260 предприятия, създадени по закона за общинската собственост. Общият размер на активите на тези дружества надхвърля 7 млрд. лв., а заетите в тях са над 36,7 хиляди. Това показва мащабно проучване на Института за пазарна икономика, като данните в него са за 2020 и 2021 г., цитирано от в. "Сега".

Най-богатото общинско дружество, ако се съди по размера на активите му, е столичният "Метрополитен". То притежава активи за 2.965 млрд. лв. В същото време през 2021 г. компанията, която оперира софийското метро, е излязло на загуба от 4.8 млн. лв. въпреки завишените с почти 20% приходи в сравнение с предната година. През 2021 г. приходите на столичното метро са 150 млн. лв. Предната година те са били 126 млн. лв. и тогава финасовият резултат е бил положителен в размер на 1.715 млн. лв. В столичния метрополитен работят 2076 души.

Божидар Божанов се опасява, че руски и китайски технологии може да ни хакнат чрез системите на градския транспорт

Народният представител Божидар Божанов от коалицията "Демократична България" се опасява, че руски и китайски технологии може да ни хакн...

На второ място по активи е друго дружество 100% собственост на Столична община - "Топлофикация София". Дружеството притежава активи за малко над 2 млрд. лв. През 2021 г. то е реализирало впечатляваща печалба от 304 млн. лв. показват данните, публикувани от ИПИ. Предната година обаче е било на загуба от 67 млн. лв. Прави впечатление, че приходите на "Топлофикация София" рязко са скочили през 2021 г. до 1.289 млрд. лв. , докато предната година са били 443 млн. лв. Освен това през 2020 г. столичното парно е върнало заем от над 17 млн. лв. Дружеството има 2247 души персонал.

Една трета от дружествата с общинско участие в страната са били на загуба през 2021 г., показва проучването на ИПИ.

От там посочват, че за първи път подобна информация за общинската собственост се представя обобщена на едно място. Тя е събирана от самите общини, повечето от които са предоставили данните за своите дружества и предприятия в отговор на запитвания на ИПИ по Закона за достъп до обществена информация. Използвана е информация и от публично достъпни регистри – регистрите на общините за търговските дружества с общинско участие в капитала, регистрите на общинските предприятия, регистри на второстепенните разпоредители с бюджет към общините, Търговския регистър и други бази данни с информация.

Дейността на търговските дружества и на общинските предприятия покрива почти целия спектър на стопанските отрасли, но доминират тези в здравеопазването (общинските болници), ВиК услугите, транспорта и осигуряването на чистотата. Срещат се и отделни общини, които притежават малки дялове в акционерни дружества като банки, газопреносни мрежи, стокови борси, спортни отбори.

Спешен одит на ЦГМ и "Метрополитен" искат общински съветници от ДБ

Спешен одит на двете системи за таксуване на пътниците в градския транспорт на София - „Център за градска мобилност“ и &ldq...

Данните от проучването може да се ползват свободно и всяка година ще се актуализират, казват от ИПИ. Така всеки, които се интересува от състоянието на дадена общинска собственост, ще може да прави справка. Това е важно, защото от общинските търговски дружества и предприятия зависи качеството на местните публични услуги, както и цената (таксата), срещу която те ще се предоставят. Много често тези дружества се управляват със затруднения, а в отделни случаи създаването и управлението им е свързано с повишен корупционен риск, посочват авторите на изследването.

Търговските дружества на практика са пазарни производители на стоки и услуги и се конкурират пряко с останалите участници от частния сектор. В отделни случаи те се подпомагат финансово от общината, когато предоставят обществена услуга по закон или специален договор. В търговските дружества, в които общините имат по-малко от 50% собственост в капитала, общините най-често нямат управленски контрол.

Общинските предприятия са поделения на общинската администрация, най-често второстепенен разпоредител с бюджет към общината. Те имат право да събира такси за извършването на услугите.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ИКОНОМИКА:

Смениха директора на Индустриалните зони

Кабинетът отложи новата наредба за водното спасяване

Българите имат една от най-дългите работни седмици в ЕС

Молдова за първи път купи природен газ от българския хъб "Балкан"

Бизнес климатът в България се подобрява в почти всички сектори през май

tbi bank се класира в топ 100 на най-обичаните работни места в света

NEXT BASKET предлага нов вариант на ползване на платформата – LOCAL

Идва ли ново поскъпване: Председателят на КЕВР с коментар за цената на газа

Регионалното министерство финансира общински проекти със 160 млн. лв.

"Търсим работници за морето от Непал и Бангладеш. В България липсва работна ръка": Говори министърът на туризма

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com

ОЩЕ ОТ Икономика