Неуспешният опит за преврат през юли в Турция става повратен момент за демокрацията в Турция. Решителният отпор и сплотеността на народа спасиха бъдещето на демокрацията в страната.
За разлика от станалите по-рано трагични събития, турците станаха свидетели на масов отпор срещу действията на превратаджийте. Това единство скоро се преобразува в политическа коалиция срещу заплахата от промъкване на членове на терористичната мрежа на Фетхуллах Гюлен в държавните и военни структури.
Въпреки това, на фона на заплахите за вътрешната структура и стабилност на Турция, липсата на подкрепа от Запада към официална Анкара, създава опасност за отношенията на Турция със западните партньори. След опита за преврат президентът Реджеп Тайип Ердоган се срещна само с двама свои колеги – президентите на Казахстан и Русия. Нито един от високопоставените западни лидери не посети Турция за да демонстрира солидарност с нея.
В атмосфера на неопределеност се оказа и парламентарната дипломация. Докато парламентът на Турция беше подложен на атаки, възникна явна криза в междуправителственото сътрудничество.
Дори Европейският парламент, който обикновено проявява конструктивност и активност, в тежък за Турция момент не изпрати делегация в Анкара. Сега Турция трябва да създаде нова представа за Европа. Това е единственият път за Турция, която се сблъсква с много заплахи в сферата на сигурността. Много е важно новата представа за Европа да не замени процеса на интеграция в ЕС, а да го допълни.
Колкото и да е парадоксално, резултатите от референдума за излизането на Великобритания от ЕС („Брекзит“) отварят прозорец към бъдещето.
Ако Лондон и Брюксел успеят да разширят рамките на сътрудничеството, то от тази нова парадигма ще може да с възползва Анкара.
Появяването на реална надежда за сближаване с Европа ще означава също така принос към постигането на целите във вътрешната политика. Това ще помогне да бъде укрепен процеса на солидарност и единство в обществото.
Както и през първите години на управление на Партията на справедливостта и развитието, в Турция може да бъде формиран политически дневен ред с акцент върху сближаването с Европа, което ще осигури бързо постигане на целите за Анкара, която е много важен член на Трансатлантическата общност.
Anadolu Agency