Идва ли краят на хегемонията на долара?

23 март 2022, 10:03 часа • 11865 | прочитания

Валутните резерви вече не могат да бъдат изграждани само на базата на доверие - те трябва да бъдат обвързани с реална стойност, независимо дали става въпрос за злато, петрол и т.н. Системата от Бретън-Уудс (международна система за организация на валутните курсове и търговските разплащания) губи своята актуалност. Това заяви Андрей Кочетков, водещ анализатор в отдела за глобални изследвания на „Откритие инвестиции“, пред информационна агенция Prime, предаде БГНЕС.

Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна

Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена

"Основната световна валута се е променяла неведнъж. По времето на златния стандарт всички изчисления бяха еднакви, а валутите - равностойни. Но в началото на 70-те години на ХХ век доларът се откъсна от универсалната мярка за стойност и се превърна в единна валута за плащанията за петрол. След това се появи въпросът за доверието в резервните валути и в световната финансова система като цяло. Самите средства не са под формата на банкноти, а са поставени в сметки в чуждестранни централни банки или като държавни задължения в чуждестранни депозити. Затова всеки опит да се замразят тези средства или да се използват без съгласието на собственика им е акт на нарушаване на доверието в рамките на установената глобална финансова система", каза анализаторът.

Саудитска Арабия обмисля да използва юан за уреждане на петролни сделки с Китай, а Русия и Индия водят диалог за механизъм за търговски разплащания рупии-рубли. Западното обществено мнение като цяло е склонно да прогнозира отслабване на хегемонията на долара на световния петролен пазар.

Евентуалното преминаване от долар към юан в търговията с Китай от страна на саудитската Арамоко - компания с приходи от над 350 млрд. долара - ще окаже влияние върху световния пазар на търговия с енергийни суровини. "Това ще бъде истинска експлозия. Така че подобни прогнози в западните медии приличат по-скоро на предварително подготвени тестови сигнали", казват експерти.

Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО

Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)

Според някои проучвания цикълът на доминиращата международна валута на една държава обикновено е около 100 години. Ако тази гледна точка е вярна, то от създаването на Бретън-Уудската система през 1944 г. досега за хегемонистичния цикъл на дивидентите на долара е останало много малко, за да падне.

Системата на "петродолара" датира от 1973 г., когато САЩ успешно вграждат долара в "централната нервна система" на световната икономика и се превръщат в "доминираща сила" в нея. Въпреки това всяка хегемонна парична система е обречена да се срине един ден. Както се казва, валутата е обречена да загине по своя собствена вина, което означава, че ако силата на самата валута се преекспонира, това в крайна сметка ще доведе до неминуема промяна в световната парична система и до цикъл на ребалансиране.

В краткосрочен план основният проблем за долара ще бъдат растящите разходи за поддържане на съществуващата система за САЩ, а относителният спад на националната сила затруднява Америка да задоволява едновременно предпочитанията на няколко големи страни производителки на петрол в Близкия изток.

В средносрочен план основното предизвикателство пред САЩ е, че самият петрол като изкопаем енергиен източник постепенно губи доминиращата си роля в контекста на "въглеродната неутралност". Това ще доведе до промяна на облика на петродоларовата система, за да продължи да съществува, или поне частична замяна.

Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?

Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес