Фактът, че автомобил е преминал през две мантинели, говори, че обезопасяването не е ефективно, а степента на задържане – ниска. На магистрали обезопасяването трябва да бъдат от най-висок клас – двуредови мантинели и с колчета през два, а не през 4 метра. Това заяви Владимир Тодоров от Асоциацията на пострадалите при катастрофи. Той коментира темата след поредната тежка катастрофа на автомагистрала „Марица”, при която загина 19-годишен младеж, а дете на 13 години се бори за живота си. При този инцидент бус преминава разделителната мантинела между платната, преминава в насрещното платно и пада извън пътя.
ОЩЕ: Поредна тежка катастрофа: Дете загина, друго е в болница
Според него е недопустимо дни след подобен инцидент железата да стоят на пътното платно и периметърът да не е обезопасен.
Тодоров даде и друг вариант за обезопасяване, подходящ за високоскоростни пътища - бетонни огради. „Те се поставят по-лесно и имат дълъг живот. Формата им е такава, че да връща в платното превозното средство”, обясни експертът.
По думите му първоначалната инвестиция е почти еднаква, но срокът на годност на „джърситата” е 50 години, а на металните мантинели – 10-12 години.
Жертвите на пътя растат
От началото на годината до днес са загинали 133 души вследствие на катастрофи. Това е с 6% повече спрямо същия период на миналата година, съобщиха в свое становище от Института за пътна безопасност (ИПБ) до премиера Росен Желязков във връзка с мерките на правителството срещу войната по пътищата. Според организацията е налице нарастващо неизпълнение на един от основните приоритети на правителството.
ОЩЕ: Жертвите растат: ИПБ критикуват мерките на правителството срещу войната по пътищата
От ИПБ посочват, че приетата от Министерски съвет работна програма за "Безопасност на движението по пътищата" не съдържа нито една конкретна мярка, насочена към системата за управление на риска от катастрофи.