Китай нареди държавните компании да наемат освобождаваните от армията военнослужещи

30 декември 2015, 17:30 часа • 6142 | прочитания

Китай нареди държавните компании да наемат освобождаваните от армията военнослужещи

Китайската централна власт е наредила на държавните компании да приемат огромния брой войници, които ще бъдат съкратени като част от военната реформа, оповестена от президента Си Дзинпин миналия септември. Той обеща да намали 2,3-милионната армия с 300 000 души.

„Настаняването и приемането на бивши военнослужещи е свързано с цялостната картина на военната конструкция, социалната хармония и стабилността“, съобщи вестникът на Народната освободителна армия, цитирайки Комисията за управление на активите и администрацията и Министерство на гражданските въпроси.

Това може да се окаже сериозен удар на държавните компании, които вече освобождават служители с цел да станат по-конкурентни в момент на свиване на бизнеса. Държавните компании за петрол, въглища, стомана, електричество и цимент претърпяха сериозни загуби през последните две години, докато китайската икономика се забавяше.

„Аз очаквам някои държавни компании да кажат „не“ или да намерят начин да се противопоставят на новата заповед. Много от тях не са в позиция да наемат нови служители“, коментира Джефри Кротал от хонконгския China Labor Bulletin.

Има сигнали, че правителството очаква известна съпротива от страна на компаниите, а държавните медии съобщават, че правителството вече е взело мерки срещу очакваното недоволство от компаниите.

Вестникът на армията посочва, че държавните компании не трябва да изтъкват никакви „дискриминационни документи“ относно бившите военнослужещи или да ограничават броя им.

Директорите на държавните предприятия вече се намират под зорък контрол през последните години, заради антикорупционните усилия на Пекин, довело до проверки на дейността на компаниите. Това означава, че изпълнителните директори директно няма да откажат да включат бившите военни в редиците на своите служители.

Но, според Кротал, има практически проблеми пред прилагането на плана, защото много от държавните компании вече не наемат нови служители, а вместо това сключват договори с подизпълнители за услугите изискващи нова работна ръка. Освен това десетки компании, контролирани от регионалните и местни власти не са на печалба от месеци и дори години, и са зависими от вливането на средства от местната администрация, за да останат платежоспособни.

Ако бъдат принудени да наемат още служители, компаниите най-вероятно ще се нуждаят от допълнителна финансова помощ, за да плащат заплати на бившите военни. Това ще означава, че правителството ще продължи да бъде отговорно за издръжката на бившите военнослужещи, макар те да са свалили униформата и да са преминали към работната сила.

Voice of America

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес