Участието в служебното правителство направи тандема между хладния стратег Асен Василев и фотогеничния и печелещ симпатии Кирил Петков популярен, пише швейцарският вестник "Нойе Цюрхер Цайтунг" за новата политическа партия в България. Ето какво се казва още в текста:
Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна
Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена
Тяхното движение се казва "Продължаваме промяната", а нужда от промяна и реформа в България определено има, четем още в изданието. България е най-бедната държава в Европейския съюз, а от повече от година се намира в политическа криза. През лятото на 2020-а хиляди протестираха месеци наред срещу корупцията и политизираната съдебна система под управлението на тогавашния премиер Бойко Борисов и главния прокурор Иван Гешев. При провелите се вече два кръга на парламентарни избори либералните партии и протестните сили не успяха да съставят мнозинство за управление, отбелязва още НЦЦ.
В България не за първи път се появяват спасители
Петков откри злоупотреби за близо един милиард лева в Българската банка за развитие, Василев пък поиска данъци от големите компании, които досега се радваха на държавна закрила. "Трябва да спрем кражбите на публични средства", казват те.
Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО
Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)
Не за първи път обаче в България нови политически сили обещават радикално скъсване с корумпираната система. Симеон Сакскобургготски, последният български цар, се върна в България в края на 90-те и в ролята на спасител бе избран за министър-председател. Дългогодишният премиер Бойко Борисов също привлече много надежди. Днес обаче той е разглеждан като част от проблема.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Русия отстъпва на световния оръжеен пазар
Още: Големият проблем за F-16 срещу най-ефективното руско оръжие в Украйна - умните бомби (ВИДЕО)
"Сами сме натрупали състоянието си", казва Кирил Петков, който спечели милиони от продажбата на компанията си. "Не влизаме в политиката, за да забогатеем. Това е голямата разлика." Асен Василев допълва, че в България има една прослойка от експерти, заети в IT бранша, която е успяла и е напълно независима от държавата. Тези хора силно повлияха на миналогодишните протести, от тях и "Продължаваме промяната" черпи най-голяма подкрепа, обяснява Василев, цитиран от НЦЦ. "В Естония нещата тръгнаха нагоре, след като Скайп излезе на борсата. Изведнъж се появиха хора, които имаха средства и умения да работят за по-добра държава. И за нас дойде това време", смята бившият финансов министър.
Промяната няма да е толкова лесна, колкото си я представят
"Двамата постоянно се позовават на постиженията си в служебния кабинет", казва пред швейцарското издание Геновева Петрова от "Алфа Рисърч". "Но в едно правителство, което иска да бъде преизбрано, динамиката е друга." Петков и Василев ще трябва да работят с партии, с които имат различни позиции по икономическите, екологичните и обществените теми. България е изправена пред енергийна криза и продължава да се бори с пандемията. "Обещанието за бързо и безболезнено решение е популистко."
Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?
Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)
Асен Василев и Кирил Петков искат да променят България. Но въобще няма да е толкова лесно, колкото си го представят двамата, обобщава Фолкер Пабст в НЦЦ.
Източник: Дойче веле
*Заглавието е на редакцията