Докато големият противник Азербайджан води разгорещена "битка" с Москва, Армения даде поредна заявка за допълнително откъсване от орбитата на диктатора Владимир Путин. Властите в Ереван трябва "сериозно" да обмислят забрана на излъчването на руски телевизионни канали в страната, заяви на 1 юли председателят на арменския парламент Ален Симонян, позовавайки се на опасения за намеса и влошаване на връзките с Руската федерация.
Той разкритикува излъчено наскоро съдържание от руските държавни телевизии, което арменското правителство осъди и го нарече "вредно" за двустранните отношения.
Кои руски коментари вбесиха Армения?
Става въпрос за коментари на руски политици и обществени фигури относно ситуацията около бизнес магната Самвел Карапетян. Руско-арменският милиардер е обвинен в престъпление заради изявления, направени на 17 юни, които според властите в Армения представляват публичен призив за узурпиране на властта. Външният министър Арарат Мирзоян заяви, че по време на предаването "Вечер със Соловьов" на руския пропагандист №1 Владимир Соловьов по руската обществена телевизия са били отправени "неприемливи призиви, изопачени оценки и обиди, включително лични обиди, насочени към арменското ръководство". Те представляват "намеса във вътрешните работи и посегателство срещу арменския суверенитет", заяви още министърът.
"Непосредствено след това подобни изрази бяха направени от руски политици, включително членове на Думата, включително от законодатели, представляващи управляващото мнозинство", каза Мирзоян. Министърът на външните работи заяви, че Армения разглежда подобни изявления като противоречащи на приятелските отношения между двете страни и на принципите на международното право.
Армения се отдалечава от Русия
Всичко това идва в момент, когато Армения продължава да се отклонява от сферата на влияние на Москва и се стреми да укрепи връзките си със Запада.
Ален Симонян каза, че лица, свързани с олигарха Самвел Карапетян, може би финансират усилията за намеса във вътрешните работи на страната.
Снимка: арменският премиер Никол Пашинян, Getty Images/Guliver
"Ако има канали, които си позволяват да се намесват във вътрешните работи на Армения, може би трябва да отговорим по същия начин, като поне забраним влизането им в домовете на нашето общество", каза той, цитиран от "Арменпрес".
Ален Симонян е от управляващата партия "Граждански договор" на премиера Никол Пашинян.
Напрежението между Армения и Русия нарасна, след като Москва не се намеси по време на военната операция на Азербайджан в оспорвания регион Нагорни Карабах през септември 2023 г., въпреки че уж бе пратила "миротворци" там. Офанзивата доведе до падане на региона под контрола на Баку и до масово изселване на десетки хиляди етнически арменци.
През април арменският президент Ваагн Хачатурян подписа закон, с който се поставя началото на официалния процес на присъединяване на страната към Европейския съюз. Макар и символичен, законът бележи значителна политическа промяна, като вгражда европейската интеграция в арменското законодателство.
Русия реагира, като заяви, че Ереван няма да може да участва в Евразийския икономически съюз. Създаденият през 2015 г. съюз включва Русия, Беларус, Казахстан, Армения и Киргизстан.
Още: Арменският президент подписа закона за евроинтеграцията, Русия няма да е доволна