Европейските бойци в Сирия използват пропуските на Шенген

27 януари 2014, 11:49 часа • 66922 | прочитания

Често без тъмно минало и неизвестни на полицията, младите европейци, които отиват да се бият срещу режима в Сирия, използват пропуските в Шенгенската зона за свободно движение, което ги прави заплаха за Европа и трябва да накара ЕС да преразгледа системата си.

Още: Пакистан отвръща на удара: Експлозии разтърсиха индийската част на Кашмир (ВИДЕО)

Още: Вучич от Москва: Липсват ми сили и енергия

„Всичките ни инструменти за контрол на външните граници бяха изготвени за хора от трети страни, не за европейци”, заяви координаторът за борбата с тероризма в ЕС Жил де Керхов в рамките на неформална среща на европейските министри на вътрешните работи в Атина.

Участието на младите европейци в джихадистки движения, като например „Ислямска държава в Ирак и Леванта” – една от най-радикалните групи, се превърна в повод за голямо безпокойство за европейците, признава Де Керхов.

„Не искаме германски младежи да заминават, за да участват в гражданската война в Сирия, както и не искаме да се връщат обучени от войната и да извършват тук атаки”, казва и вътрешният министър на Германия Томас де Мезиер.

Още: Генерал от ядрена сила иска да взриви Турция

Още: Платформата на Мъск взе страна в спора между Ердоган и Имамоглу

Над 2000 европейски младежи са заминали за Сирия, за да се бият във войната. Те са французи, белгийци, германци, холандци, британци, шведи, датчани, испанци и италианци, подчертава Де Керхов. Според германския вътрешен министър 270 германски граждани участват във войната в Сирия. Французите са 700, белгийците са 250, а британците са оценени на „няколко стотици”. Това са младежи, които имат една или две националности. Кандидатите да заминат са понякога и чужденци, които живеят легално в Европа, отбелязва Жил де Керхов.

„Учат се да се бият”

„Те имат документи за самоличност и могат много лесно да отидат от Брюксел до Рабат с марокански паспорт, да влязат без виза в Турция, да отидат в Сирия и да се върнат в Белгия с белгийски паспорт”, обяснява той.

„Те представляват заплаха, тъй като се присъединяват към крайно жестоки групи, живеят в сурова среда, учат се да се бият и да боравят с експлозиви”, подчертава Де Керхов. „Това не означава, че всички, които се завръщат, се отдават на насилие, но и една малка част е достатъчна”, предупреждава той.

Още: Най-модерният и интерактивен "Дисниленд" отваря врати в Абу Даби (ВИДЕО)

Още: Светът видя една от най-големите въздушни битки в съвременната история (ВИДЕО)

„Цяла Европа трябва да работи, за да предотврати тази заплаха, и затова имаме нужда от една функционираща Европа”, казва Томас де Мезиер.

Шенгенското пространство, в което няма нито вътрешни граници, нито проверки, поддава под пропуските си. „Кодексът на шенгенските граници казва, че не можем да проверяваме системно европейците при влизането и излизането от зоната. Не можем да проверяваме имената от всички база-данни, а само да проверяваме паспортите, и то не систематично, а спорадично”, критикува Де Керхов.

Държавите „препоръчват разработването” на папка с данни на пътниците на въздушния транспорт, „но европейският парламент се противопоставя”, казва той, като подчертава, че все пак „това е най-ефективната система за установяване на непознати хора”, а повечето от младите европейци, които заминават в Сирия, са непознати за полицейските служби.

Европейските лидери се опитват да запълнят пропуските. Срещата в Атина бе повод за провеждане на първия разговор по серията предложения, които бяха направени от европейския комисар за сигурността Сесилия Малмстрьом. „Трябва да разберем по-добре мотивите” на тези младежи, допълва и Де Мезиер, като подчертава, че броят им е „много по-голям от този на европейците, заминали за войната в Афганистан”.

АФП

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес