Ядрените сили Индия и Пакистан, които провеждат бойни действия една срещу друга след фаталната терористична атака в Пахалгам (в оспорвания регион Кашмир) на 22 април с 26 жертви, са провели една от най-големите и най-дълги въздушни битки в съвременната история на авиацията. Общо 125 самолета са се сражавали в продължение на повече от час в нощта между 6 и 7 май, като нито една от страните не е напуснала собственото си въздушно пространство. Размяната на ракети се е случвала дори на разстояния, по-големи от 160 км, съобщи CNN.
В резултат на битката са свалени пет изтребителя на индийските военновъздушни сили. Става въпрос за три френски Rafale, един руски МиГ-29 и още един руски Су-30.
Още: Нова война: Индия удари Пакистан и Кашмир (ВИДЕА)
BIG: Pakistan-India fighter jet “dog fight” was one of largest and longest in recent aviation history, CNN reports.
— Clash Report (@clashreport) May 8, 2025
A total of 125 fighter jets battled for over an hour, with neither side leaving its own airspace.
The missile exchanges were happening at distances sometimes… pic.twitter.com/XqXp3c2wnL
Резултатът от индийските удари
В ранните часове на сряда сутринта местно време Индия започна операция "Шиндур" в Пакистан и администрирания от него район на Кашмир. Индийски официални лица съобщиха, че са били атакувани девет обекта, но заявиха, че не са били поразени пакистански граждански, икономически или военни обекти. Те обявиха, че 25-минутната операция е била насочена срещу "терористична инфраструктура", принадлежаща на две войнстващи групировки - "Лашкар-е-Тайиба" и "Джаиш-е-Мохамед".
Пакистан обаче представя различна картина на ударите - твърди, че са убити цивилни и са поразени джамии. Пакистански военен говорител заяви, че са нанесени 24 удара по шест места. Това са най-дълбоките удари, които Индия е нанасяла в страната от 1971 г. насам, когато двете държави водят една от четирите си войни.
Индийският обстрел е засегнал и водоприемна структура на язовир Носери на река Нилум в управлявания от Пакистан район на Кашмир, съобщи пакистански източник по сигурността пред CNN в сряда. Нилум е част от обширната речна система Инд, която е жизненоважен ресурс, осигуряващ препитание на стотици милиони хора в Пакистан и Северна Индия. Заради ескалацията на напрежението Ню Делхи обяви, че суспендира Договора за водите на Инд, подписан през 1960 г. Той управлява разпределението на водата от шест реки от басейна на река Инд между Индия и Пакистан. Пакистан, като земеделска страна, получава над 90% от прясната си вода от тези реки. Прекъсването на водния поток изправя държавата пред екологична и хуманитарна катастрофа.
NEW: Pakistan has reportedly identified and shot an Indian drone over Lahore. pic.twitter.com/yeMWAqPXbo
— Clash Report (@clashreport) May 8, 2025
Още: Напрежение между ядрени сили: Индия с първа стъпка в спирането на водата за Пакистан (ВИДЕО)
Как реагира Пакистан?
Пакистански източници от сферата на сигурността твърдят, че са свалили пет самолета на индийските военновъздушни сили и един дрон по време на индийската атака. Те не казаха къде точно или как са свалени самолетите, но заявиха, че сред тях са били три Rafale, които Индия закупи от Франция само преди няколко години. Пакистанският министър-председател Шехбаз Шариф заяви в сряда вечерта, че пакистанските военновъздушни сили са направили индийските самолети на "пух и прах". Индия не е потвърдила, че има загубени изтребители.
Очевидец и служител на правителството в Ню Делхи съобщават, че неидентифициран самолет се е разбил в село Вуян в администрирания от Индия район на Кашмир. Снимки на AFP вече показваха отломки от изтребителя в полето, но от тях не става ясно чий е самолетът.
Шариф заяви, че Исламабад има пълното право да отговори, като нарече действията на Индия "акт на война". Той призова въоръжените сили на Пакистан да "отмъстят за загубата на невинни пакистански животи" след извънредно заседание на Комитета за национална сигурност в сряда.
Още: "Ще отмъстим за всяка капка кръв": Пакистан се закани на Индия (ВИДЕО)
Projectile debris found in an open field in a border village of Amritsar district in Indian Punjab.
— Clash Report (@clashreport) May 8, 2025
Indians say it is a portion of a missile. pic.twitter.com/NAojAIipxz
Жертвите
Броят на загиналите в Пакистан и администрирания от него Кашмир нарасна на 31 души, а 57 са ранени, съобщи пакистанският военен говорител Ахмед Шариф Чаудри в сряда вечерта местно време. Той добави, че сред убитите има тийнейджъри и деца, най-малкото от които е било на три години.
12 цивилни в администрирания от Индия Кашмир също са били убити при обстрел от пакистанските войски от другата страна на границата, съобщи за CNN високопоставен индийски източник от отбраната, който добави, че 57 души са били ранени.
В сряда двете страни си размениха обстрел и стрелба и по линията на контрол - фактическата граница, която разделя Кашмир. Властите от индийската страна наредиха на гражданите да се евакуират от районите, считани за опасни, като заявиха, че ще им бъдат осигурени жилища, храна и лекарства.
Ударите нарушиха полетите, а Пакистан затвори част от въздушното си пространство. Няколко големи международни авиокомпании избягват полети над Пакистан, а няколко индийски авиокомпании съобщиха за прекъснати полети и затворени летища в северната част на страната.
Още: Оръжията на Китай и САЩ са в центъра на огъня между ядрените сили Индия и Пакистан (ВИДЕО)
Реакцията на света
Ударите предизвикаха тревога по света и призиви към двете страни да предотвратят по-нататъшна ескалация. Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш изрази "дълбока загриженост" във връзка с ударите на Индия, като предупреди, че светът "не може да си позволи военна конфронтация" между двете държави, които притежават ядрено оръжие.
Съединените щати, които миналата седмица призоваха двете страни за сдържаност, заявиха, че "внимателно следят развитието на събитията", според говорител на Държавния департамент. "Запознати сме с докладите, но засега нямаме оценка, която да предложим. Ситуацията продължава да се развива и ние следим отблизо развитието на събитията".
Обединените арабски емирства, Китай и Япония също призоваха двете страни към деескалация. Същото сториха Германия, Турция и Великобритания.
Снимка: Getty Images
Още: Официално: Индия обяви целта на ударите в Пакистан
Пакистанската носителка на Нобелова награда за мир Малала Юсафзаи призова и двете страни да деескалират напрежението. "Омразата и насилието са нашите общи врагове, а не сме врагове един друг", написа тя в X. "Силно призовавам лидерите в Индия и Пакистан да предприемат стъпки за деескалация на напрежението, да защитят цивилните - особено децата - и да се обединят срещу силите на разделението".
От Ню Делхи са информирали международните си партньори за предприетите стъпки, включително САЩ, ОАЕ, Обединеното кралство, Саудитска Арабия и Русия.
Още: Ударите продължават: Взрив в пакистанския град Лахор