Годишният темп на инфлация в Турция се забави до 38,2% през юни, сочат официалните данни, въпреки че икономистите предупредиха, че това може да е най-ниската точка за годината, предаде БГНЕС.
Още: Три държави представиха ново предложение за мир в Ивицата Газа
Още: Русия се разгневи и протестира: Япония влезе във военни учения със САЩ
По данни на държавната статистическа агенция TUIK темпът на инфлация се е забавил спрямо 39,6% през май.
В отделно проучване, публикувано от независими икономисти от групата ENAG, които поставят под въпрос официалните данни, показателят за юни е 108,6 %, което е повече от 105,2 % през май.
Официалният показател непрекъснато намалява, след като през октомври миналата година достигна най-високата си стойност от над две десетилетия - 85 %.
Още: Огромен пожар: Жени и деца загинаха в търговски център в Ирак (ВИДЕО)
Още: Светкавична война и крехко примирие: Близкият изток отново пламна (ВИДЕО)
Икономистите обаче смятат, че инфлацията скоро ще започне да расте по-бързо заради огромните обещания за разходи, които президентът Реджеп Тайип Ердоган даде преди парламентарните избори през май.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: ООН коментира израелските въздушни удари по Сирия
Още: Безсърдечно и скъпо: Администрацията на Тръмп унищожи 500 т храна за спешна хуманитарна помощ
Турция позволи също на строго контролираната си валута да започне да губи стойността си спрямо долара по-бързо от очакваното.
"Инфлацията вероятно ще се повиши през юли и смятаме, че ще приключи тази година на 40-45% на годишна база", каза Лиъм Пийч, старши икономист за развиващите се пазари в Capital Economics.
"Тъй като обезценяването на лирата беше по-голямо, отколкото очаквахме, и валутата вероятно ще продължи да се обезценява през следващите месеци, инфлацията изглежда ще приключи тази година на по-високо ниво, отколкото смятахме.
Още: Пак ескалация: Израел порази сградата на сирийския генщаб в Дамаск (ВИДЕО)
Още: Заради обида на прокурор: Екрем Имамоглу получи 1,8 г. затвор (ВИДЕО)
Лирата загуби повече от 23% от стойността си спрямо долара, откакто Ердоган удължи управлението си до трето десетилетие на трудно проведените вторични избори на 28 май.
Спадът подчертава радикалната промяна в политиките след изборите, която включва прекратяване на двугодишната ера на ултраниски лихвени проценти.
На първото си заседание след изборите миналия месец централната банка повиши основния си лихвен процент от 8,5 % на 15 %.
Икономистите приветстваха обръщането на Ердоган към по-традиционна икономика, като призоваха екипа му да действа още по-бързо.
Но турският лидер все още вярва, че високите лихвени проценти допринасят за - а не лекуват - нарастващите потребителски цени.
През 2021 г. той започна да настоява централната банка да намали лихвите по кредитите на всяка цена, с което предизвика най-тежката инфлационна спирала по време на управлението си.
Бундесбанк каза дали Германия остава в рецесия