Спокойствието на Путин

07 март 2014, 17:25 часа • 73690 | прочитания

Намесата на руския президент Владимир Путин в Украйна може да е предизвикала ужаса на Запада, но у дома той остава харесван, а руската икономика, поне засега е непокътната.

„Дори и да вземем решение да използваме сила, това би било оправдано… Наш интерес и наша отговорност е да защитаваме хората, които са толкова свързани с нас както исторически, така и културно и икономически”, заяви Путин по време на пресконференция.

Това мнение се споделя от много граждани в Москва. Наталия има роднини в град Евпатория, който се намира в оспорвания и стратегически от военна гледна точка регион Крим. „Всички мои приятели, роднини и съседи там казват, че Крим иска да бъде част от Русия”, казва Наталия.

Друг жител на Москва – Евгени споделя мнението на Путин, че новото украинско правителство е нелегитимно. „Това наистина е вътрешен проблем на Украйна, но от законова гледна точка смяната на властта е незаконна”, казва той.

Междувременно, цветята пред украинското посолство в Москва символизират близките връзки между Русия и Украйна, но може и да намекват за солидарност към идеалите на настоящите власти в Киев.

Руският анализатор в сферата на отбраната Павел Фелгенхауер казва, че възможностите може да се променят, ако животът в Русия се промени драстично под санкциите на САЩ и ЕС. „Русия има силно участие в международната финансова система. А санкциите ще бъдат жестоки, ако са наистина сериозни”, казва Фелгенхауер.

От Московската фондова борса казват, че реакцията на конфликта е била предвидима – инвеститорите продават акции. Не е приятно да се види, но търговията продължава в добри обеми. Чуждестранни инвеститори притежават 40% от акциите, които са били продадени в Москва.

Путин гледа на санкциите на Запада като на игра в стил „око за око, зъб за зъб”. „В съвременния свят, в който всичко е свързано и всеки зависи от другите по някакъв начин, естествено могат да бъдат нанесени щети, но те ще бъдат и за двете страни”, заяви Путин.

Двустранните щети са единствената ясна неизбежност за всички страни в конфликта.

„Не мисля, че Украйна след всички промени, след провеждането на легитимни избори и преструктуриране на армията, ще се примири част от страната да бъде под руско иго. В крайна сметка те ще отвърнат на удара, което означава, че това ще продължава безкрайно. Путин ще продължи да се инати, украинците – също. А Западът най-вероятно също ще трябва да бъде упорит”, казва Фелгенхауер.

Упорството и дипломацията обаче не са неща, които вървят ръка за ръка. Планираната среща на Г-8 в Сочи се разпада, от Украйна идват слухове, че доброволци се готвят за борба, а Путин все още не е разкрил слабото си място.

Още: Ердоган: Готови сме да бъдем домакини на преговори между Русия и Украйна

Още: Жест на добра воля? Индия пусна вода от язовир за Пакистан (ВИДЕО)

Voice of America

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес