ЕС: Гърция отбелязва напредък, но дългът остава висок

25 април 2014, 17:33 часа • 31578 | прочитания

Гърция отбелязва достатъчен напредък към стабилизацията на публичните си финанси, за да избегне необходимостта от трети спасителен заем. Общият й дълг обаче остава опасно висок, се казва в доклад на ЕС, предаде БГНЕС.

Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си

Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)

"Гърция отбеляза закъснял, но съществен напредък" след средата на 2013 г. Миналата година спасителните плащания бяха отложени, защото Атина не успя да постигне целите, поставени от международните кредитори. "Фискалното поведение продължава да бъде силно", се казва в доклада на Европейската комисия.

Гърция показа по-добър от очаквания първичен бюджетен излишък през 2013 г. Той достигна 1,5 милиарда евро, което се равнява на 0,8% от брутния вътрешен продукт. В комбинация с новите мерки на правителството за регулиране на разходите, това означава, че Гърция е на път да "постигне фискалната цел за 2014 г." от програмата за втория спасителен заем, се посочва в доклада. "От съществено значение е да се гарантира, че програмата за реформи е изпълнена изцяло, за да се запълнят фискалните празнини", се казва още.

През 12-те месеца до май 2015 г. Гърция трябва да намери 7,5 милиарда евро, за да балансира публичните си финанси. Сумата е по-малка от предишните оценки в размер на 10-11 милиарда евро, след успешната продажба на държавни облигации по-рано този месец на стойност 3 милиарда евро.

Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали

Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония

В доклада се казва, че два милиарда евро, които трябва да бъдат осигурени преди август, могат да се набавят от търговските банки. Новите инвеститори в банките могат да откупят обратно облигациите, издадени в подкрепа на кредиторите в пика на дълговата криза. Допълнителни средства могат да бъдат получени и от нови правителствени операции на финансовите пазари или от източници, който не са използвани за други цели. Тези мерки, наред със спасителните плащания, могат да достигнат 5,5 милиарда евро до май 2015 г., като се "дадат необходимите гаранции, че програмата ще бъде достатъчно финансирана", се казва още в доклада. Ако непосредствените финансови проблеми са под контрол, общият дълг ще остане изключително висок, се посочва в доклада, но не се дава насока за това как дългът може да бъде намален в съответствие с прогнозите за рязък спад.

Общият дълг на Гърция ще достигне 177% от брутния вътрешен продукт тази година, което е много над лимита на ЕС от 60%. Дългът ще спадне до около 125% до 2020 г. До 2022 г. се очаква размерът му да намалее до под 110%.

Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България

Още: Нов голям горски пожар пламна близо до Атина

Запитан как да се намали огромният дълг толкова бързо, високопоставен представител на ЕС заяви, че "това не е част от доклада. Твърде рано е да се отговори на този въпрос".

След изпълнението на целта за първичен бюджетен излишък, партньорите на Гърция поеха ангажимента за проверка на цялостното икономическо положение на страната по-късно тази година на фона на спекулациите за трети спасителен пакет или опрощаване на дълга. Гърция се надява да избегне третия спасителен заем, но заяви, че кредиторите трябва да облекчат тежестта на дълга, така че да се даде пространство икономиката да расте.

Тройката- Европейският съюз, Европейската централна банка и Международният валутен фонд, спасиха Гърция два пъти, през 2010 и през 2012 г. Беше отпуснат спасителен заем в размер на 240 милиарда евро, а 100 милиарда от дълговете в частния сектор бяха опростени.

Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток

Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес