Президентът на Сърбия Александър Вучич съобщи днес, че е получил предварителната дата 25 октомври за срещата с президента на Русия Владимир Путин.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
Попитан за срещата с Владимир Путин и ситуацията в енергетиката, Александър Вучич каза, че само несериозни хора могат да твърдят, че тя е напълно стабилна и безопасна.
Смятахме, че цената на газа на световния пазар ще падне, но нашите анализи не се оказаха правилни, цитира РТС думите на държавния глава.
„Днес на борсата в Холандия, която е референтна за Европа, цената на газа е 1200 долара за 1000 кубически метра. А ние купуваме газ за 270 долара“, обясни Вучич.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
Той припомни, че Сърбия има договор за внос на газ от Русия на тази цена до края на годината, и каза: „Представете си какво ще правим след 1 януари“.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
Според информацията, Сърбия консумира средно 6,5 милиона кубически метра газ, а се очаква тези нива да достигнат 11 милиона кубически метра.
"Освен това днес частично захранваме сръбската електроенергийна система с газ, за да имаме пълно снабдяване и по-изгодна цена на електроенергията", добави президентът.
Вучич каза, че газовите хранилища на Сърбия са пълни, но газът в тях се пази „за черни дни”.
Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток
Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса
Според директора на "Сърбиягаз" Душан Баятович, въпросът с цената зависи от Путин.
Това, което руснаците предлагат сега - 70% от пазарната цена и 30% от формулата на нефта, което е около 780 долара, означава, че цената би била три пъти по-висока от сегашната.
Според Вучич, цената на газа за промишлеността няма да е толкова ниска, колкото е в момента, но със сигурност ще бъде по-добра от където и да е в Европа.
В момента Сърбия внася между 9 и 10% от електроенергията, което е много скъпо.