Европейски синдикалист: В България има пропаст между производителност и заплати

3375
Европейски синдикалист: В България има пропаст между производителност и заплати
Снимка: Thinkstock

С инвестиции и реално заплащане на труда според производителността – преди всичко трябва да се промени европейската икономика. Тази рецепта за промяна в посока нагоре на заплатите в България даде генералният секретар на Европейската конфедерация на профсъюзите Лука Визентини.

По думите на Визентини българската икономика трябва да е в крак с другите европейски икономики и за да стане това, трябва да се промени макроикономическият подход. Освен това заплащането трябва да отговаря на производителността на труда, добави синдикалистът. Според него в България има пропаст между производителността на труда и заплащането, но не само в България. Затова, заедно с КНСБ и всички наши европейски партньори, стартираме една голяма кампания и първата стъпка е заплатите в Източна Европа да се доближат до тези в Западна, каза Визентини пред БНТ.

Плащаме 6 пъти по-малко за час труд, отколкото в Европа

България е на дъното в европейска класация за разходите за час труд. У нас те са шест пъти по-ниски от средните за Европа.  Това п...

За последните 27 години БВП е по-висок с 48% спрямо 1990 година, докато реалната работна заплата е само с 6% по-голяма от тогава, даде конкретен пример председателят на КНСБ Пламен Димитров. Той заяви, че това не е валидно за всички сектори, но усреднената стойност ясно показва какво е положението. Необходимо е новата политика по доходите да е на масата на правителството – да има постижими цели, но да има и амбициозни цели, смята Димитров. 1500 лева средна заплата след четири години не е амбициозна цел – искаме 1700 лева средна заплата до 2022 година, а минималната заплата да е 800 лева, каза председателят на КНСБ. Той посочи и, че през миналата година ръстът на възнаграждението е над 10%. Димитров даде и друг аргумент за по-високи заплати – липсата на кадри във всички сектори, което принуждава работодателите да дават по-големи възнаграждения. В Румъния минималната заплата е 320 евро, при нас е 235 евро, т.е. сме назад и от там. Трябва да има съпоставим ръст на заплатите, след като реалният ръст на икономиката всяка година е 4-5%, категоричен беше Пламен Димитров. За него "все пак някаква цел" е до четири години минималната работна заплата трябва да е 400 евро.

Председателят на КНСБ се съгласи и, че изглежда зле, че синдикати, работодатели и държава не могат да договорят устойчив механизъм за колективно договаряне на минимална заплата в различните сектори. Има конвенция на Международната организация на труда (МОТ), тя трябва да е основата. Все пак Димитров посочи КРИБ като пример за работодатели, с които могат да преговарят. КРИБ е съгласна на „преговорен диапазон” в рамките на официалната минимална заплата и 50% по-висока граница, каза председателят на КНСБ. Като пример за неотстъпчивост Пламен Димитров посочи председателя на АИКБ Васил Велев. А Лука Визентини разви темата - и сега тече дискусия за европейски стълб за правата на работещите, според който да има възможност за колективно договаряне в съпоставими рамки в Европа.

На въпрос как в България ще убедим идващите заради по-евтината работна ръка инвеститори да вдигнат възнагражденията, Визентини отговори, че това е много краткосрочен икономически модел. Ако всичко се основава на евтината работна ръка, няма никакво бъдеще по отношение на качеството и развитието на продукта, каза синдикалистът. По думите му най-големият проблем е да бъдат убедени инвеститорите в глобален мащаб да инвестират в производството си, а не да търсят най-евтиния начин. Трябва да подобрим възможността да преговаряме с работодателите – търсим помощ от съответните правителства, но и окуражаваме мултинационалните компании да сключват колективни трудови договори с еднакви параметри в различни държави, каза Визентини.

БЛС и синдикатите искат началана лекарска заплата от 1500 лв.

Началната заплата на млад лекар да е не по-малко от 1 500 лв. Тази идея беше обсъдена между съсловната организация и синдикатите на дис...

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ИКОНОМИКА:

Зарица Динкова похвали уикенд туризма: Туризмът в България е изцяло възстановен

Денков говори пак за бъдещето на бюджета, но и за бъдещето на Русе

Кирил Вътев категоричен: Държавна земя няма да се продава

Цените на храните тръгват нагоре

Румен Радев: Ядрената енергия дава независимост и сигурност

Георги Ганев: Инфлацията, а не предложеният бюджет, пречи за влизането ни в еврозоната

Окончателно: Цената на природния газ ще е още по-висока през декември

ЕSG в Агро сектора е във фокуса на вниманието на ОББ

"Булгаргаз" коригира искането си за поскъпване на газа

Цената на водата скача драстично в шест области

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд ЕООД

IBAN: BG53UBBS80021021528420

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com

ОЩЕ ОТ Икономика