Големите градове са способни да повишат средните годишни температури в отдалечени селски райони, разположени в радиус от няколко хиляди километра от тях с един градус по Целзий, което говори, че ролята на мегаполисите в изменението на климата се подценява. Това заявяват климатолози в статия, публикувана в списание „Нейчър клаймит чейндж”.
Още: Ню Йорк, Чикаго, Сиатъл: Най-малко 28 града в САЩ потъват
„Открихме, че топлинните загуби, отделяни от големите градове, са способни да загреят атмосферата в отдалечени от тях региони. Този феномен възниква благодарение на изменението в циркулацията на въздушните маси, които са предизвикани от изхвърлянето на излишната топлина от домовете и други части на мегаполисите”, заяви ръководителят на групата учени Хуан Чжан от университета в Сан Диего, САЩ.
Чжан и колегите му са стигнали до този извод, оценявайки топлинната енергия, която отделят големите градове в Северна Америка, Европа и Китай в околната среда.
Авторите на статията отбелязват, че глобалният принос на остатъчната топлина в изменението на климата сам по себе си е незначителен – тя повишава средните температури на Земята с по-малко от 0.01 градуса, предаде РИА Новости.
Още: Заради глобалното затопляне: Милиони хора са застрашени от гъбични инфекции
Още: Прогноза за времето - 5 май 2025 г. (понеделник)
Редактор: Десислава Ушатова
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Сривът в Испания показа: Европа трябва да се стреми към "зелена" електрическа мрежа
Още: Кибератака или климатични промени: Какво стои зад спирането на тока в Испания (ВИДЕО И СНИМКИ)