"Климат? Майната му!": "Грийнпийс" прелетяха над втория най-голям ТЕЦ у нас в знак на протест (СНИМКИ)

07 май 2025, 11:02 часа • 712 | прочитания

Сутринта на 7 май над ТЕЦ „КонтурГлобал Марица-изток 3“ прелетя активист на „Грийнпийс“ – България. Посланието, спуснато от парапланера, е: „Климат ли? Майната му!“, а призивът на организацията е правителството да спре да налива милиарди в залязващата въглищна индустрия. Вместо това активистите искат кабинетът да се събуди за климатичната криза, да се погрижи за бъдещето на хората във въглищния сектор и за перспективите пред енергийно бедните граждани. Акцията се провежда седмици след поредна серия от екстремни метеорологични явления, заради които беше обявено бедствено положение за наводнения в части от Северозападна България. Едновременно с това, периодът съвпада с продължаващите вече месец скрити преговори за продажбата на ТЕЦ „КонтурГлобал Марица-изток 3“ след поредно спиране на работата ѝ от 1 април тази година.

Още: Втората най-голяма въглищна централа у нас спира - без съкращения, но и без визия за бъдещето

Снимка: "Грийнпийс" - България

„Популизмът, политическото бездействие и мрежите от частни интереси в българската енергетика са груб цинизъм към всички български граждани. Защото големият губещ от нереализирания енергиен преход у нас са именно хората и природата на България. Хората, които губят домовете си в екстремни наводнения и горски пожари, но и хората, които са лъгани от сутрин до вечер, че въглищата имат бъдеще“, заяви Десислава Микова, координатор на кампанията „Климат и енергия“ в „Грийнпийс“ – България.

Още: Звучите модерно, но заблуждавате: "Грийнпийс" изнесе урок на кабинета какво е енергийна общност

Съдбата на ТЕЦ "Марица-изток 3" и на въглищната индустрия

Съдбата на втория по големина ТЕЦ в страната и втори по големина клиент на държавното предприятие „Мини Марица - изток“ е симптом за това, което предстои за целия въглищен сектор – край без предупреждение и план вместо справедлив преход за хората и икономични климатично неутрални алтернативи за електроенергийната ни система, смятат от "Грийнпийс" - България. Без държавни субсидии тази централа ще е нерентабилна, ако се рестартира, допълват те.

Парламентарното мнозинство готви закон, който ще отложи либерализацията на електроенергийния пазар, за да даде още няколко години и да налее допълнителни милиарди във въглищната енергетика: Енергийната комисия отложи либерализацията на цената на тока за домакинствата.

Снимка: "Грийнпийс" - България

"Паралелно с това нарастват спекулациите в публичното пространство, че ТЕЦ „КонтурГлобал Марица-изток 3“ ще бъде присъединена към Въглищната империя „Ковачки“, чиито емблеми са хронични замърсители като ТЕЦ „Брикел“ в Гълъбово и ТЕЦ „Марица 3“ в Димитровград. Независимо дали ще се сдобие с нов собственик, или не, остава нуждата от ясен план при какви условия, докога и на каква цена ще работи вторият по големина ТЕЦ. Вместо спасителен план за въглищни олигарси и архаични индустрии, България следва да инвестира в ускорен преход към възобновяеми енергийни източници, в намаляване на енергийните загуби и в по-добра свързаност с електропреносните системи на съседните страни", посочват от организацията.

Снимка: "Грийнпийс" - България

""Климат ли?! Майната му!" – да, посланието е грубо! Но в дебата за бъдещето на българската енергетика големият отсъстващ е именно климатичната криза. Във време, в което тя нанася все повече щети и ни излиза все по-скъпо, е време да погледнем реалността и да вземем правилните решения", добави Десислава Микова.

Още: "Заложници сме": Глоби за ТЕЦ-овете на Ковачки масово падат в съда, никой не може да спре замърсяването

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес