Земята може да се предпазва с щит от слънчевите бури, съобщи "Ню сайънтист".
Още: Магнитна буря за неделя, 11 май 2025: Прогноза от САЩ
Спътници и наземни детектори за пръв път наблюдаваха как планетата изпраща струи от плазма срещу напора от заредена слънчева материя. Откритието подкрепя стара теория за магнитната среда около Земята, предаде БТА.
"То обаче промени мисленето ни как работи системата - каза Джо Боровски от института по космически науки в Боулдър, Колорадо, който не е участвал в изследването - Земята не стои бездейна да чака какво ще й поднесе слънчевият вятър, тя всъщност може да се съпротивлява".
Земята е заобиколена от магнитосфера, която ни защитава от слънчевия вятър - високоенергийните частици, които постоянно идват от Слънцето. Понякога обаче линиите на слънчевото магнитно поле могат пряко да се свържат със земните в процес, наречен магнитна реконекция, който отваря пукнатини в магнитосферата. По тези линии могат да преминат заредени частици в атмосферата. Така се появяват северното сияние и геомагнитните бури.
Още: Това може да е краят на живота на Земята: атмосферата има срок на годност
Още: Магнитна буря за събота, 10 май 2025: Прогноза от САЩ
Газ в земната атмосфера обаче се йонизира от ултравиолетовата светлина от Слънцето. Получената плазма се улавя от магнитните полета в пръстен около планетата. Предишни наблюдения на тази плазмасфера са показвали, че понякога от нея излизат струи.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Магнитна буря за петък, 9 май 2025: Прогноза от САЩ
Още: Магнитна буря за четвъртък, 8 май 2025: Прогноза от САЩ
Брайън Уолш и колегите му от космическия център "Годард" сега засякоха явлението с GPS сензори и видяха струя от увеличена електронна плътност да се извива над Северния полюс.
В същото време три спътника THEMIS на НАСА, които изследват слънчевите бури, пресякоха през магнитната граница. Те отчетоха 100-кратно увеличение на броя на електроните по нея, които вероятно са оставени от струята.
Не всяка буря обаче генерира струя от плазма. Затова наземните наблюдения ще са много важни за изучаване на това явление.
Още: Homo Martianus: Може ли хората да еволюират в нов вид на Марс?
Още: Магнитна буря за сряда, 7 май 2025: Прогноза от САЩ