За мнозина месото е неизменна част от диетата им. Но знаете ли, че отказът от тази храна може да доведе до забележителни промени в тялото, както към добро, така и към лошо?
Колко е полезно месото?
Като цяло идеята за вегетарианството набира все по-голяма популярност. Много хора спазват подобен хранителен режим, превръщайки го в свой начин на живот.
За някои от тях отказът от месо е задължително условие за подобряване на здравето им. За други това е модна тенденция. Но пълното елиминиране на месните продукти от диетата води до редица последици. Учените все още не са постигнали единодушие по въпроса дали е полезно да се откажем от месото или не.
Ето и какво точно ще се случи в тялото ни, ако го изключим от менюто си.
1. Тежестта в стомаха ще изчезне
Не е тайна, че месните продукти са по-трудни за преработка от храносмилателната система, в сравнение с растителните храни. И затова, ако се откажете от месото, много скоро ще забележите, че тежестта в стомаха, от която често се оплаквате след вечеря, напълно е изчезнала. Освен това животинските продукти, за разлика от растителните, допринасят за насищане на тялото с отпадни продукти, които се отделят по време на храносмилането. Това определено не е много полезно за здравето ни.
2. Риск от по-малко заболявания
Много вегетарианци, придържайки се към диетата си, забелязват подобряване на състоянието на сърдечно-съдовата система и намаляване на оплакванията, провокирани от свързаните с нея заболявания. Освен това диабетът и хипертонията при тях са по-рядко срещани.
Отказът от месото води до намаляване на риска от затлъстяване и коронарна болест на сърцето.
Ако замените животинските храни с растителни, това ще доведе до по-нисък риск от развитие на атеросклероза.
3. Дефицит на желязо
Независимо от предимствата на вегетарианската диета, трябват да се вземат предвид и нейните недостатъци. Например, по-добре е хората, страдащи от анемия, да се консултират с лекар, преди да направят корекции в режима си.
С изключване на месото от диетата си, рискувате да се сблъскате с дефицит на желязо, което ще допринесе за спад на хемоглобина. А това от своя страна води до много нарушения във функциите на организма и влошаване на здравето.
4. Дефицит на омега-3 мастни киселини
Дефицитът на желязо е последван от липса на омега-3 мастни киселини, които също се съдържат в достатъчно количество в месото. Но с правилното и балансирано хранене е възможно да се избегне всичко това.
Много растителни храни са чудесен заместител на месото. Необходимо е единствено да подходите компетентно към въпроса или да се свържете със специалист, който ще изготви специална диета за вас, въз основа на характеристиките на вашето тяло и предпочитания.
Важно: Статията е единствено с информативен характер и предоставената в нея информация не може да замести консултацията с лекар или специалист по здравословно хранене!