Бременност, това е магическо състояние, което не само влияе на физическото състояние, но и променя вътрешния свят на всяка жена.
Още: Високо кръвно? Да го победим! Голям списък с хитри и народни билета срещу него
Още: Магнитните бури ви влиият неприятно? Открийте тук дали сте метеозависими - веднага ще ви стане ясно
По време на него бъдещата майка, ще трябва да осъзнае и разбере много неща. Най-важното е тя да се подготви за среща с бебето. Има много митове и признаци относно бременността.
Събрахме 50 факта за бременността, за които едва ли сте чували.
1. Средната продължителност на бременността при жените е 280 дни. Това се равнява на 10 акушерски (лунни) месеца или на 9 календарни месеца и още 1 седмица.
Още: Какво се случва с тялото ни, когато приемем прекалено много парацетамол?
Още: 8 витамина и минерала, които забавят стареенето на мозъка
2. Зачеване на дете от първия менструален цикъл, има само при 25% от жените. Останалите 75%, дори и с добре поддържано женско здраве, ще трябва да „работят“ по въпроса от 2 месеца до 2 години.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Офталмолог: За колко време обикновено минава конюнктивит?
3. 10% от бременностите приключват със спонтанен аборт. Въпреки този факт, повечето от жените, дори не забелязват и приемат леко и късно кървене като навременна менструация.
4. Счита се, за нормално, ако бременността продължава от 38 до 42 седмици. Ако е по-малко, тогава се счита за преждевременна, ако е повече закъсняла.
5. Най-дългата бременност продължи 375 дни. В този случай детето се ражда с нормално тегло.
Още: Тайните на столетниците: 8 знака, които издават, че ще живеете много дълго
Още: 7 лесни начина да балансирате хормоните си, за да се чувствате и изглеждате невероятно
6. Най-късата бременност продължи, без 1 ден и 23 седмици. Бебето се ражда здраво, но височината му е сравнима с дължината на дръжка на врата.
7. Старта за бременността не се брой от деня на предполагаемото зачеване, а от първия ден на последната менструация. Това означава, че жената може да разбере за ситуацията си, не по-рано от 4 седмици и по-късно, когато има забавяне в месечния цикъл се прави тест.
8. Много плодна бременност е идентичната и хетерогенна. Същото яйце се развива след оплождането с едно сперматозоидно яйце, впоследствие се разделя на няколко части, а различното яйце се развива, след оплождането с две, три и повече сперматозоидни яйца.
9. Близнаците имат идентичен външен вид, тъй като имат еднакви генотипове. По същата причина, те винаги са с единия от двата гена.
10. Близнаци, тризнаци и т.н. могат да бъдат еднополови и разнополови. Те нямат идентичен външен вид, тъй като техните генотипове се различават един от друг по същия начин, както при обикновените братя и сестри, родени с разлика от няколко години.
11. Случва се бременна в овулация да забременее отново. В резултат на това се раждат деца с различна степен на пълен срок: максималната регистрирана разлика между децата е 2 месеца.
12. Само 80% от бременните жени изпитват гадене в ранните етапи. 20% от жените изкарват бременност, без симптоми на токсикоза.
13. Гаденето може да притеснява бременните жени, не само в началото на бременността, но и до края му. Ако ранната токсикоза не се счита за опасна, тогава късната токсичност може да стане основа за провеждане на цезарово сечение.
14. С настъпването на бременността при жената се появяват хормонални промени в организма. В резултат на това, косата започва да расте по-бързо, тембрът на гласа става по-нисък, появяват се странни вкусови предпочитания и се наблюдават промени в настроението.
15. Сърцето започва да функционира, през 5-6 акушерски седмици. Бие много често: до 130 удара в минута и дори повече.
16. Човешкият ембрион има опашка, но тя изчезва в 10-та седмица на бременността.
17. Бременната жена няма нужда да яде за двама. Тялото й се нуждае от повишена доза витамини и минерали, но не и енергия. През първата половина на бременността енергийната стойност на диетата трябва да остане същата, а през втората половина да се увеличи само с 300 ккал.
18. Бебето започва да прави първите движения на 8-ата седмица от бременността. Въпреки че бъдещата майка усеща движението едва през 18-20-та седмица.
19. При втората и следващите бременности, първите движения се усещат 2-3 седмици по-рано. Следователно бъдещите майки могат да ги забележат още на 15-17 седмици.
20. Бебето може да изпадне, да се изтласка от стените на матката, да играе с пъпната връв, да дърпа. То знае, дори как да прави гримаса и да се усмихва, в корема на майката, когато му е добре.
ОСТАНAЛИТЕ 30 ФАКТА ПРОЧЕТЕТЕ В IWOMAN.BG!