8 витамина и минерала, които забавят стареенето на мозъка

02 май 2025, 11:00 часа

С напредване на възрастта, здравето на мозъка ни става от решаващо значение за поддържането на цялостното ни благополучие. Когнитивният спад е естествена част от стареенето, но нови изследвания показват, че някои витамини и минерали могат да играят ключова роля за запазване на мозъчната функция и предотвратяване на свързания с възрастта спад.

Омега-3 мастни киселини

Омега-3 мастните киселини, особено ейкозапентаеновата киселина (EPA) и докозахексаеновата киселина (DHA), са компоненти на мембраните на мозъчните клетки. Тези мастни киселини проявяват противовъзпалителни и антиоксидантни свойства, насърчавайки здравословната мозъчна функция. Мазните риби като сьомга, орехи, ленено семе и семена от чиа са отлични източници на омега-3 мастни киселини. Редовната консумация може да намали риска от когнитивен спад и да допринесе за цялостното здраве на мозъка.

Още: 1 от 5 жени е застрашена от това – без дори да подозира

Фосфатидилсерин

Фосфатидилсеринът е фосфолипид, който е ключов компонент на клетъчните мембрани, особено в мозъка. Той играе роля в освобождаването на невротрансмитери и е изследван заради потенциала му да поддържа когнитивната функция. Въпреки че тялото произвежда фосфатидилсерин, се предлагат и добавки, получени от соя или други източници.

Топ 7 храни, които ще ускорят растежа на децата ви

Антиоксиданти (витамини C и E)

Антиоксидантите, като витамини C и E, играят ключова роля в защитата на мозъка от оксидативен стрес. Оксидативният стрес, причинен от свободните радикали, може да допринесе за свързан с възрастта когнитивен спад. Цитрусовите плодове, горските плодове, ядките, семената и зелените листни зеленчуци са богати източници на витамин С, докато витамин Е се съдържа в храни като бадеми, слънчогледови семки и спанак.

Още: Бабите ни нямаха интернет, но бяха здрави, защото знаеха за тайната на копривата

Витамин D

Витамин D е жизненоважен не само за здравето на костите, но и играе роля в когнитивната функция. Рецепторите за витамин D се намират в целия мозък и адекватните нива могат да подпомогнат невропротекцията. Излагането на слънчева светлина е естествен начин за повишаване на нивата на витамин D, а той може да се получи и от обогатени храни и хранителни добавки.

Още: Ключови витамин за здрави нокти

Витамини от група В (B6, B9, B12)

Витамините от група В са от съществено значение за различни мозъчни функции, включително синтеза на невротрансмитери и поддържането на миелина, защитната обвивка на нервните влакна. Витамин B6 се съдържа в бананите, картофите и птичето месо, докато витамин B9 (фолат) е богат на листни зеленчуци, боб и леща. Витамин B12, който е от решаващо значение за неврологичното здраве, се съдържа предимно в животинските продукти, а дефицитът му може да допринесе за когнитивен спад.

Още: Може ли пролетното слънце да ни осигури достатъчно витамин D?

Магнезий

Магнезият участва в повече от 300 ензимни реакции в тялото, включително тези, свързани с мозъчната функция. Той помага за регулиране на невротрансмитерите, насърчава синаптичната пластичност и подобрява когнитивните функции. Храните, богати на магнезий, включват ядки, семена, пълнозърнести храни и листни зелени зеленчуци.

5 натурални източника на биотин, които стимулират растежа на косата

Цинк

Цинкът е основен минерал, който играе роля в синаптичното предаване и допринася за структурата на протеините в мозъка. Той се намира в храни като месо, млечни продукти, ядки и бобови растения. Адекватните нива на цинк поддържат цялостната когнитивна функция и могат да допринесат за невропротекцията.

Още: Аптека в чинията ви: Храни пълни с антиоксиданти

Куркумин

Куркуминът, активното съединение в куркумата, има силни противовъзпалителни и антиоксидантни свойства. Изследванията показват, че куркуминът може да има невропротективни ефекти, потенциално намалявайки риска от свързан с възрастта когнитивен спад. Включването на куркума в готвенето или приемането на добавки с куркумин може да осигури когнитивни ползи.

 

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Шумкова
Гергана Шумкова Отговорен редактор
Новините днес