Най-ниски нива на незаетите работни места в ЕС се наблюдават в България и Румъния (0,7 на сто и в двете). Това показват данни, публикувани от Евростат.
Още: ЕС готов да сключи търговска сделка във САЩ
Още: И Европейският съвет подкрепи България за влизане в еврозоната от догодина
На-високи нива са регистрирани в Белгия (4,4 на сто) и Нидерландия (4,2 на сто).
През четвъртото тримесечие на 2023 г. процентът на незаетите работни места е бил 2,7 на сто в еврозоната, което е спад от 2,9 на сто през предходното тримесечие и 3,1 на сто през четвъртото тримесечие на 2022 г.
Още: Петте държави с най-добър баланс между работа и личен живот
Още: Мерц иска бързо разрешаване на търговския спор със САЩ
Още: Обрат с цената на природния газ: Стана ясно колко ще струва през юли
Процентът на незаетите работни места в ЕС е 2,5 на сто през четвъртото тримесечие на 2023 г., което е спад от 2,6 на сто през предходното тримесечие и от 2,8 на сто през четвъртото тримесечие на 2022 г.
В еврозоната нивото на незаетите работни места през четвъртото тримесечие на 2023 г. беше 2,5 на сто в промишлеността и строителството и 3 на сто в услугите.
Още: Цената на петрола пое в неочаквана посока заради новина от САЩ
Още: Ковачки и "Лукойл": Председателят на КЗК почна да говори "странно" за холдинг "Орион"
В ЕС нивото беше 2,3 на сто в промишлеността и строителството и 2,7 на сто в услугите.
Още: Повече пари за общините и нови работни места: Колко е важно да се привлекат инвеститори
Още: Ръстът на цените не е заради еврото: КЗК притеснена от друг силен фактор
Още: Тръмп обмисля да пожали Иран от петролните санкции
По държави
Сред държавите членки, за които са налични сравними данни, най-високите нива на свободни работни места през четвъртото тримесечие на 2023 г. са регистрирани в Белгия (4,4 на сто), Нидерландия (4,2 на сто), Австрия (4,1 на сто) и Германия ( 3,9 на сто). За разлика от тях, най-ниски нива се наблюдават в България и Румъния (0,7 на сто и в двете), Испания и Полша (0,8 на сто и в двете), Ирландия (1 на сто) и Словакия (1,1 на сто).
В сравнение със същото тримесечие на предходната година процентът на незаетите работни места се увеличи в пет държави членки, остана стабилен в три държави членки и намаля в деветнадесет държави членки. Най-голямо увеличение се наблюдава в Кипър (+0,9 пр. п.), Гърция (+0,8 пр. п.) и Малта (+0,4 пр. п.). Най-голям спад е отчетен в Австрия (-1,0 пр. п.), Люксембург (-0,9 пр. п.), Чехия (-0,8 пр. п.).
По сектори
Най-високите нива на свободни работни места както за ЕС, така и за еврозоната, са регистрирани в следните отрасли и сектори:
"Административни и спомагателни дейности", която включва агенции за временна заетост (4,4 на сто в еврозоната, 4,2 на сто в ЕС)
"Строителство" (3,8 на сто в еврозоната, 3,4 на сто в ЕС)
"Професионални, научни и технически дейности" (3,4 на сто в еврозоната, 3,1 на сто в ЕС)
"Информация и комуникация" (3,3 на сто в еврозоната, 3 на сто в ЕС)
"Хотелиерство и ресторантьорство" (3 на сто в еврозоната, 2,9 на сто в ЕС).