Мисля, че е много рано да се говори за обрат, рестарт и размразяване на проекта "Белене", защото този инвеститор, който се представи вчера, трябва да ни запознае с конкретното му предложение, да постигнем евентуално споразумение, ако НС даде мандат за преговори.
Още: Голяма изненада с износа от Китай
Още: Цената на петрола все по-уверено тръгва в нова посока
Това каза пред bTV министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев.
Той повтори, че на този етап не става въпрос за рестарт, а дали да преговаряме с този инвеститор, който иска да построи централата без гаранция от държавата.
"Такива ще бъдат и нашите условия. Важен е крайният резултат дали той е съгласен на условията, които ние поставим – че няма да сключваме дългосрочен договор, че трябва да се платят всички разходи, които НЕК е направила по "Белене". Всичко, което е платено по "Белене", да ни бъде възстановено на НЕК, че всички бъдещи претенции и арбитражните дела ще отидат при бъдещия собственик. Тоест България да излезе на нула, не на минус. Най-малко на нула трябва да излезе", каза Добрев.
Още: САЩ пускат руския газ за Европа срещу дял от "Газпром"?
Още: Икономист: Цялата политика на Доналд Тръмп е насочена към привличане на инвестиции
"Най-важното е ние да не се ангажираме с никакви гаранции, защото видяхме какво се случва с тези централи, те са много скъпи и вдигат цената на тока", твърди Добрев.
Той заяви, че компанията "Глобъл пауър консорциум" не е популярна наистина и това не е ненормално. "Важни са акционерите откъде набират капитала си. Тепърва предстои да видим кои са хората вътре в консорциума. От миналата седмица се водят конкретни разговори.
Още: ЕС готви голям ответен удар с мита, ако преговорите с Тръмп се провалят
Още: Европейският парламент промени правилата за съхранение на газ
След като дълго време търсихме инвеститор и концепцията не проработи, "Глобъл пауър консорциум" е видяла възможността да финансира проекта "Белене" изцяло сама и да предложи нова концепция на правителството. Ако тя се случи така без ангажименти за държавата, с това НЕК да излезе на нула и при условие, че този инвеститор докаже капацитет и финансов, и технически и застрахова ядрения риск, това са параметри, по които можем да преговаряме", уточни енергийният министър.
Попитан дали е възможно дяловете след време изведнъж да се купят от "Росатом", Добрев отговори, че не е възможно, "защото няма да вземем решение за размразяване, без да сме договорили всички параметри по този проект и това ще се случи пред очите на обществото". Той заяви, че такива преговори не трябва да се водят на тъмно, както е било в миналото.
"Едно юридическо лице винаги може да си смени собствеността по време на строителството и след като централата бъде изградена вече, ние можем да поискаме опция, когато централата е готова, държавата ако има възможност и смята, че е изгодно, да придобие определен процент от акциите. Тези неща подлежат на договаряне", посочи Делян Добрев.
Още: Стотици села в България са без нито един жител: Данни на НСИ
Още: NYT: Тръмп ще обяви търговска сделка с Великобритания
Той каза, че е поставил вчера в НС въпросите на "Глобъл пауър консорциум".
"Те казаха, че са съгласни да придобият и активите, и пасивите за тази компания, не искат държавни гаранции, не искат дългосрочни договори за изкупуване на електроенергията, съгласни са за ядрения риск да го обезпечат. Като цяло всичко може да изпълнят, но ние не можем с толкова лека ръка да кажем: щом ни обещавате, ние сме съгласни. След този заявен интерес ние искаме да се обявяват и останалите участници в консорциума и това да се знае много ясно преди подаване на оферта от тяхна страна, а моята първа официална среща с тези хора беше вчера в НС", подчерта Добрев.
Попитан за мнението на премиера Борисов за новия частен инвеститор, Добрев каза, че не би искал да е говорител на премиера.
"Това, което казвам в момента, мисля, че се споделя не само от премиера, но и от цялото правителство. И с Дянков съм говорил по тази тема. Позицията ни е точно такава", каза Добрев. Той отбеляза, че е възможно процесът по договаряне с "Глобъл пауър консорциум" да приключи към края на март 2013 г. "Тоест дотогава може да знаем дали ще се строи, каква е офертата и към март да сме взели решение за размразяване на проекта или не. Няма да има съществени промени в проекта за изграждане на централата по параметрите. Това дали е добре или не, е технически въпрос. Агенцията за ядрено регулиране (АЯР) е в компетенцията да отговаря за тези въпроси", уточни Добрев.
"Ако се случи "Белене", няма да имаме един реактор, който да се опитваме някъде да го монтираме, самият проект "Белене" е своеобразен хибриден проект също, защото ползва редица доставчици от ЕС. Ако се реализира "Белене", ще даде по-голяма свобода за проекта за 7-ми блок на АЕЦ "Козлодуй", коментира Добрев.
За това какво ще спечели България от нова частна АЕЦ, Добрев подчерта, че така ще решим финансовите проблеми на НЕК, ще отпаднат всички дела, ще се създадат работни места.
"В следващите 5-6 години ще имаме инвестиция в размер на около 10 млрд. евро, което значи и работни места в България, ще имаме допълнителни 2000 мегавата инсталирана мощност, която ще ни даде по-голяма сигурност на производството на ток. Пето, ако имаме опция да си купим дял, ако решим, че този проект е печеливш, може да купим определен дял", изброи Добрев.
Редактор: Петър Проданов