Преди да бъде избран за нов папа, роденият в САЩ Лъв XIV не се е притеснявал да критикува настоящия президент Доналд Тръмп и вицепрезидента Джей Ди Ванс. Разсъжденията му в социалните мрежи по политически теми попаднаха във фокуса на общественото внимание в момента, в който той пое ръководството на Римокатолическата църква. Избраният от кардиналите за наследник на покойния папа Франциск има няколко публикации срещу републиканските лидери в профила в социалната мрежа X на Робърт Превост - истинското име на Лъв XIV.
Още: Обявиха новия папа: Ето кой е той (ВИДЕО)
На 8 май тези постове предизвикаха критики от страна на най-върлите консервативни поддръжници на Тръмп, сред които активистката Лора Лумър, въпреки че самият президент изрази гордост, че начело на Ватикана стои американец. „Да имаш папа от Съединените американски щати, това е голяма чест“, каза той в Белия дом. Запитан дали ще се срещне с Лъв XIV, държавният глава на САЩ отговори, че вече е задействана среща.
Критиките на папа Лъв XIV към Тръмп и Ванс
През февруари Превост препубликува статия със заглавие "Джей Ди Ванс греши: Исус не иска от нас да правим класация на любовта си към другите".
Снимка: Getty Images
През април Тръмп имаше среща с президента на Салвадор Найиб Букеле, за да обсъдят използването на затвор, в който се твърди, че са извършени нарушения на човешките права, за затваряне на заподозрени членове на банди, докарани със самолет от САЩ. Тогава Робърт Превост препубликува коментар: "Не виждате ли страданието? Съвестта ви не е ли разтревожена?".
Още: Какво се крие зад името? Историята на папа Лъв в Римокатолическата църква
Все пак не е ясно кой управлява акаунта, когато в него е публикуван първия пост през 2011 г., пише Reuters. От агенцията са се обърнали към Ватикана, римокатолическата епархия на Чиклайо в Перу, където Превост е работил в продължение на години, и перуанското посолство към Светия престол, за да потвърди автентичността на профила. В него има постове, призоваващи за молитви за папа Франциск в последните месеци от живота му.
Очаква се папа Лъв XIV да последва стъпките на Франциск, защитник на бедните и на имигрантите, който също имаше различия с администрацията на Тръмп. Ванс омаловажи тези различия, след като се срещна с папа Франциск във Ватикана ден преди смъртта му, но те бяха съществени. Франциск беше нарекъл имиграционната политика на Тръмп "срамна".
Още: Световните лидери поздравиха новия папа Лъв XIV
MAGA-движението полудя
Поддръжниците на движението на Тръмп „Да направим Америка отново велика“ (MAGA) реагираха с пренебрежение към избора на Лъв XIV за нов папа.
"Той е против Тръмп, против MAGA, за отворени граници и е пълен марксист като папа Франциск", написа Лора Лумър в X.
"Папа Лъв XIV: регистриран чикагски републиканец и борец за живота ИЛИ глобалист за отворени граници, инсталиран да противодейства на Тръмп?", пита десният активист Чарли Кърк.
Джей Ди Ванс, който е католик, заяви, че е сигурен, че милиони американски католици и други християни ще се молят за успеха на Лъв XIV. "Нека Бог го благослови!", публикува вицепрезидентът на САЩ в X.
Още: "Нека мирът бъде с вас": Какво каза в първата си реч папа Лъв XIV? (ВИДЕО)
Политически различия на папата с администрацията на Тръмп
Новият папа споделя някои политически позиции на екипа на Тръмп - той например се противопоставя на абортите.
Въпреки това обаче подкрепя работата за борба с изменението на климата, както става ясно от публикация, призоваваща последователите му да подпишат католическа петиция за климата. Тръмп отстрани САЩ от Парижкото споразумение за климата, което се бори с глобалното затопляне.
Снимка: Getty Images
Новият папа също така се изказва срещу расизма. В разгара на движението за расова справедливост през 2020 г., обхванало целия свят след полицейското убийство на тъмнокожия Джордж Флойд, Превост публикува поредица от мнения в своя тогавашен акаунт в Twitter, в които призоваваше за изкореняване на предразсъдъците и омразата. "Трябва да чуем повече от лидерите на Църквата, да отхвърлят расизма и да търсят справедливост", написа той в пост от 30 май 2020 г., цитиран от Reuters.
Тръмп премахна политиките за многообразие, равнопоставеност и приобщаване във федералното правителство.
Позициите на САЩ и Ватикана: Рейгън и папа Йоан Павел II
Вашингтон и Ватиканът понякога намират общи политически позиции, а друг път гледните им точки се сблъскват. Президентът Роналд Рейгън и папа Йоан Павел II бяха ревностни антикомунисти, въпреки че не бяха съгласни с разпространението на ядрени оръжия. Рейгън е първият президент, който установява пълни дипломатически отношения със Светия престол.
Йоан Павел II критикува подкрепата на президента Бил Клинтън за правото на аборт и се противопоставя категорично на инвазията на САЩ в Ирак през 2003 г. при президента Джордж Буш.