Европейският съюз е основният източник на помощи за страните от т.нар. „Трети свят“.
Само през 2012 г. повече от 37 милиарда щатски долара са били дарени безвъзмездно от някои страни-членки на ЕС, без в това число да влизат заемите, отпускани от Европейската банка за инвестиционно развитие.
Европейските институции и страните-членки на ЕС са най-големите финансови дарители за подобряването на живота в развиващите се страни изобщо.
Най-голяма част от тези помощи отиват в страните от Западна Африка, най-вече в Кот Д‘Ивоар. Африканската страна е получила близо 2 милиарда щатски долара от страни-членки, които доброволно решават да подпомогнат нейното развитие.
Ето го и списъка на останалите страни, които получават най-много помощи от страни-членки на ЕС (според данните от 2012 г.):
2. Афганистан – 1,435 милиарда щатски долара;
3. Китай – 1,241 милиарда долара;
4. Демократична република Конго – 1,133 милиарда щатски долара;
5. Бразилия – 1,128 милиарда долара;
6. Индия – 998 милиона щатски долара.
Но освен от страни-членки на ЕС, самите европейски институции също отпускат помощи, макар и в доста по-малки размери, отколкото отделните страни даряват по своя собствена воля.
Турция, оказва се, е страна извън европейското семейство, която получава най-много помощи за развитие от институциите на Европейския съюз. 538 милиона щатски долара е сумата, която е получила югозападната ни съседка през 2012 г.
Веднага след Турция следват териториите на Палестина – 317 милиона долара е сумата, която европейските институции са отпуснали в помощ на развитието на Палестина през 2012 г.
Западната ни съседка Сърбия също е сред страните, които получават най-много помощи от европейските институции, като през 2012 г. е получила 238 милиона щатски долара.
Ето ги и останалите страни извън Европейския съюз, които получават най-много помощи от европейските институции:
3. Афганистан – 257 милиона щатски долара;
4. Сърбия – 238 милиона щатски долара;
5. Демократична република Конго – 234 милиона щатски долара;
6. Етиопия – 233 милиона щатски долара;
7. Нигер – 226 милиона щатски долара;
8. Судан – 192 милиона щ.д.;
9. Пакистан – 190 милиона щ.д.
Най-голяма част от средствата, които отделят страните-членки (по собствена воля) в помощ на нуждаещите се страни, се инвестират в образование и в усъвършенстване на взаимното сътрудничество между самите развиващи се страни.
Европейските институции пък подпомагат най-вече правителствени, неправителствени и граждански организации. Близо 2 милиарда е сумата, която институциите на ЕС са отделили в тяхна подкрепа (през 2012 г.). Но тези институции също така отделят много средства за хуманитарна помощ, като 1,65 милиарда долара е сумата, която те са отделили за такава.
Използвани източници: EuroActiv; OECD.
Автор: Теодор Спасов