Въпреки призивите да наложи вето, на 22 юли украинският президент Володимир Зеленски подписа законопроекта, който според опозиционни депутати и наблюдатели на практика унищожава независимостта на двете ключови антикорупционни институции в Украйна. Преди това украинският парламент (Върховната рада) одобри изменения, които предоставят на главния прокурор нови правомощия по отношение на разследванията, водени от Националното антикорупционно бюро на Украйна (НАБУ), и делата, водени от Специализираната антикорупционна прокуратура (САПО).
Стъпката идва в момент, когато украинските власти засилват натиска срещу двете агенции, създадени като част от антикорупционните реформи след революцията на Евромайдана. Законопроектът беше приет с подкрепата на 263 депутати, като 13 гласуваха против и 13 се въздържаха. Партията на Зеленски "Слуга на народа" има мнозинство във Върховната рада.
Докато законът се насочваше към бюрото на Зеленски, за да бъде одобрен или да му бъде наложено вето, в Киев и други големи градове в страната се събраха протестиращи, които настояваха президентът да спре закона. Демонстрациите все още бяха в ход, когато Зеленски подписа закона.
💥🇺🇦Ukrainian cities have been engulfed by protests against Law #12414, which de facto eliminates the independence of anti-corruption bodies
— NEXTA (@nexta_tv) July 22, 2025
In Kyiv, around a hundred people gathered for the protest. Media reports also say that residents of Dnipro, Lviv, and Odesa have taken to… pic.twitter.com/lXcLTl6KxT
Още: В Украйна: "Това е произвол и политическо преследване"
Защо има недоволство?
Законът вече беше публикуван в „Голос України“ ("Гласът на Украйна") - украински вестник, който публикува приетите от парламента закони, когато те влизат в сила на следващия ден. Протестите продължиха и през нощта, а законът официално влезе в сила на 23 юли.
Съгласно новия законопроект главният прокурор има правомощията да дава указания по разследванията на НАБУ - или дори да ги пренасочва извън агенцията. Също така ще се позволи на главния прокурор да делегира правомощия на САПО на други прокурори. Наред с другите нови правомощия, главният прокурор може също така да прекратява разследванията на НАБУ по искане на правната защита.
На фона на арестите в НАБУ и САПО през последните седмици във връзка с подозрения за руска инфилтрация, депутатите, подкрепили законопроекта, очевидно имат предвид фактора "Москва".
"Без руско влияние": какво каза Зеленски?
Във видеообръщение, разпространено след полунощ на 23 юли, Зеленски заяви, че се е срещнал с ръководителите на НАБУ, САПО, Службата за сигурност на Украйна (СБУ) и с главния прокурор Руслан Кравченко.
"Антикорупционната инфраструктура ще работи. Само че без руското влияние - всичко трябва да бъде изчистено от него. И трябва да има повече справедливост", заяви президентът.
Още: При изпълнение на бойна мисия: Украйна изгуби френски изтребител "Мираж 2000"
"Разбира се, НАБУ и САПО ще продължат да работят. И е важно, че главният прокурор е решен да гарантира, че в Украйна наистина ще бъде осигурена неизбежността на наказанието за тези, които нарушават закона. И това е, което наистина е необходимо за Украйна. Случаите, които са висящи, трябва да бъдат разследвани", допълни Зеленски. Президентът не се обърна директно към демонстрациите, но отбеляза, че това е бил "емоционален" ден.
Опозиционери и активисти цитират също като част от притесненията си, че главният прокурор е близък до държавния глава.
В Киев и още големи градове се проведоха протести
На 22 юли украинците се събраха в Киев и други големи градове, след като законодателите приеха законопроекта. Това са първите протести в страната от началото на пълномащабната инвазия на Русия през февруари 2022 г.
Демонстранти се събраха в Киев, Лвов, Днипро и Одеса, за да се противопоставят на закона. "Вземете картони от кашони и направете плакати, на които да напишете всичко, което мислите за неотдавнашното нападение", написа ветеранът от войната Дмитро Козятински в публикация във Facebook, която помогна за мобилизирането на протестите.
Още: Украинското разузнаване: Русия готви най-голямото си военно укрепване след разпадането на СССР
В столицата протестиращите, носещи знамена и ръчно изработени плакати, скандираха "Долу ръцете от НАБУ и САПО", "Вето на закона" и "Никаква корупция в правителството".
Атмосферата беше одухотворена и предизвикателна, със скандирания "Властта принадлежи на народа" и периодични изпълнения на националния химн, предава Kyiv Independent. На мястото на събитието е имало тълпа, включваща ветерани, войници на активна служба и цивилни.
Протести избухнаха и в западния град Лвов, където няколкостотин души се събраха на централния булевард "Свобода", скандирайки "Срам!" и "Корупцията е смъртта на бъдещето".
Още: Американецът, избягал със семейството си в Русия, бе хвърлен на фронта в Украйна (ВИДЕО)
Застанали около статуята на най-почитания украински поет Тарас Шевченко, демонстрантите издигнаха плакати с призив към президента да блокира закона.
Снимка: president.gov.ua
И НАБУ, и САПО изразиха благодарност и подкрепа за протестите, които продължиха и след като се появи новината, че Зеленски не е наложил вето. "Възприемаме тази подкрепа като знак за доверие в нашата институция. И ще направим всичко, за да го оправдаем", заявиха от НАБУ в публикация в социалните мрежи. "Особено впечатление ни направи решителната позиция на младите хора - бъдещето на страната, за която работим... Ще продължим да работим и да отстояваме независимостта на нашите разследвания от намеса".
Екипът на САПО също благодари на демонстрантите за подкрепата. "Въпреки огромния натиск и позорните решения, ние продължаваме да се борим за справедливост, почтеност и достойнство", написаха от Специализираната антикорупционна прокуратура.
Протестите отразяват нарастващата загриженост, че антикорупционната кампания на Украйна - основно условие за членство в ЕС и международна помощ - е застрашена.
По-рано този ход предизвика критики от страна на международните партньори на Киев. Европейският комисар по разширяването Марта Кос изрази "сериозна загриженост" във връзка с приемането на законопроекта.