„Трябва да се стопира увеличаването на заплатите в бюджетната сфера. Този дефицит, който се задава в края на годината, ще се пребори трудно. Ще отнеме две години, за да се стабилизира страната“. Това каза в студиото на „Лице в лице“ по bTV Иван Костов. „Инфлацията е в рамките на прогнозируемото. Има фактори, които не са могли да бъдат отчетени като разпалване на инфлационните очаквания. Това кара хората да ускорят потреблението. В икономическата литература това е известно. Има и математически модели. Що се отнася до страха, той е оправдан. Хората влизат в друга система, в която трябва да пресмятат своите бюджети – приходи, разходи и спестявания“, добави той.
Още: Недопустима намеса на държавата: Търговците на нехранителни стоки за промените в Закона за еврото
„Не се очакваше, че в България ще има силна опозиция срещу въвеждането на еврото и то от най-високото място в държавата – президентството“, подчерта Костов. „В сивия сектор има много нерегистрирани доходи, които не са в банки и за които не са платени данъци. Тези доходи в момента трябва да се конвертират в евро, което става с много бързи темпове. Наблюдава се спад на паричната маса в обръщението. Извършват се много сделки в недвижимите имоти и автомобилите. Притежателите на нерегламентирани доходи така „паркират“ парите си, очаквайки после да продадат апартамента“, коментира бившият премиер.
Още: Иван Костов: Риск е пропутинските сили отново да изберат президент на страната (ВИДЕО)
„Ние сме една от страните с най-голям сив сектор. Възможна е и проинфлационна политика през властта. Това става чрез бюджет с много голям дефицит. Държавата е индексирала пенсии, доходи, увеличени възнаграждения в един или друг сектор. Това разпалва инфлацията и удря хората, застрашавайки ги от изпадане в бедност. Това е антисоциална политика“.
Костов е категоричен, че въвеждането на таван на цените не е добра практика. „Държави са въвеждали таван на печалбата. КЗК може да започне да се бори с монополните и олигополните структури в страната. Една от мерките, за които писах, е да се засили конкуренцията по всякакъв начин. Много зависи от това как хората и домакинствата ще се държат в този турбулентен период. Те трябва да искат касова бележка – това е начинът да излезе на светло. Трябва да се обявят фирмите, които наемат без документи работна сила. Сивият сектор форсира проинфлационните фактори“, обясни той.
„Има силно напрежение на пазара на труда, а недостигът на работна сила кара работодателите да вдигат заплатите изпреварващо. Затова беше разумно разрешението да се наемат чуждестранни работници. Това е облекчение. Заеми, които се взимат, за да се форсира потреблението и за увеличаване на работните заплати без отсреща да има увеличаване на произведените и услуги, са лоши заеми“, коментира Костов.
Какво се случва с бюджета?
„Редно е да се дава информация за изпълнението на бюджета. Тези неща са публични. Те трябва да бъдат прозрачни. Информацията за касовото изпълнение на бюджета трябва да е навреме дадена. В края на юли трябва да излезе изпълнението на бюджета за юни. Видяхме, че дълго време се задържа изпълнението за април и май. Не се появиха, когато трябваше. Вероятно това е, за да е по-благоприятна обстановката за вземането на решението (за еврото – бел. ред.) за България“, каза още той.
Още: Заради еврото: Депозитите в банките гонят 100 милиарда лева
„България е напълно готова и изпълнява всички критерии за въвеждане на еврото. България е и в много по-добра финансова кондиция в сравнение с държави от еврозоната. Много години водим разумна и стегната финансова политика. България е напълно готова. Не съм съгласен с тези, които си измислят и говорят някакви свои страхове. Правителството тегли заеми при исторически ниски нива на лихвите. Вече е полезно е въвеждането на еврото. Това са първите признаци за полезно действие – спадат лихвите по държавния дълг“, посочи бившият премиер.
Президентските избори и властта
„Ако говорим за доверието във властта общо, то се измерва и не е добро. Ако правителството и Народното събрание, управляващите не могат да прокарат разумните мерки за оздравяването на страната при един изпуснат дефицит. Има мерки, които изкарват хората на улицата. Давам за пример „жълтите жилетки“ във Франция и пенсионната реформа. По отношение на икономическата политика на страната трябва да се мери по друг начин. Питат хората и бизнеса как виждат перспективата пред себе си с следващите три години“.
Още: Само след година Радев и компания ще са с цял куп лъжи за еврото: Иван Костов за провалените лидери
„Вярвам, че е възможна обща президентска кандидатура. Има кандидати, които могат да бъдат подкрепени и от ГЕРБ, и от ПП-ДБ. Друг е въпросът дали може да се постигне съгласие. Това не трябва да се изключва. ПП-ДБ трябва да пресмята и това – какво ще направят, ако ГЕРБ им предложи кандидатура. Румънският вариант е голям в България, защото България е поразена от хибридната агресия на Руската федерация. Според Иван Костов има легитимни основания „Продължаваме промяната“ да се чувстват репресирани.