В Германия липсват възпитатели, социални работници, болногледачи и търговски работници, както и квалифицирани служители за редица други професии. Според проучване на Института за германската икономика (IW), който е близък до бизнеса, този недостиг на квалифицирани кадри вероятно ще се задълбочи значително през следващите две до три години.
През 2024 година е имало 487 000 вакантни работни места поради недостиг на специалисти, а през 2028 г. се очаква незаетите места да са вече 768 000 - сочат данните, цитирани от германската обществената медия АРД, цитирани от "Дойче веле".
Недостигът ще започне да се усеща все повече
"Основната причина за това са демографските промени. Много хора от най-многочислените поколения след войната ще се пенсионират през следващите няколко години", казва пред изданието авторът на проучването Юрек Тидеман.
"Ако не успеем някак да смекчим този недостиг, в бъдеще той ще се усеща от все повече хора в ежедневието." Ако липсват кадри на възпитатели в детските градини или на болногледачи в домовете за възрастни хора, останалите работещи ще са принудени да си остават по-дълго вкъщи, за да се грижат за деца и възрастни роднини, пояснява той.
Най-много се търсят продавачи
Авторите на изследването са проучили ситуацията на пазара на труда в 1 300 професии. Най-големият проблем се очертава в търговията – заради липсата на достатъчно продавачи. Недостигът там може да нарасне от около 12 900 души сега до над 40 000 в близките години. „Твърде малко млади хора искат да се обучават за търговски работници“, обяснява Тидеман.
Снимка: iStock
На второ място сред професиите с най-голям недостиг на квалифицирани кадри са възпитателите в детски градини – там незаетите работни места са вече малко над 30 000. Следват болногледачи и хора в медицински професии (21 350 незаети места) и социалните работници и педагози - също с над 21 хиляди вакантни места.
Огромен ръст на заетите в ИТ сектора
Още: Проучване: Скоро всеки втори работещ ще е на над 55 години
Експертите са анализирали и професиите, в които броят на заетите може да се повиши или намалее най-силно, става ясно от публикацията на АРД. Най-големият приток на кадри се очаква в професията на детските възпитатели. До 2028 г. е реалистично в този сектор да бъдат запълнени около 143 000 работни места с нови служители. Според авторите обаче това няма да е достатъчно, за да се покрие реалното търсене. Значително увеличение от 26% ще има и при професиите в областта на информационните технологии. Тази тенденция се дължи на необходимостта от дигитализация.
Институтът за германската икономика очакват най-голям спад при професиите в металообработването: броят на обучените квалифицирани работници в тази област може да намалее с почти 161 000 души до 2028 година. Много от работещите в бранша напускат пазара на труда, а попълненията с нови кадри са твърде малко. Голям спад се очаква също и при банковите служители - с около 56 300 души. "Банковото дело се автоматизира все повече. Закриват се клонове и има все по-малко гишета за обслужване на клиенти. В резултат от това ще са необходими по-малко служители в бъдеще", посочва Тидеман.
Недостигът на квалифицирана работна ръка спъва икономиката
Експертите на IW съветват да се разширят дейностите в училище, помагащи на учениците да направят своя професионален избор, да се увеличат стимулите за по-дългосрочна заетост и да се улесни приемът на чужда квалифицирана работна ръка.
Още: Психическият тормоз на работното място е ежедневие за всеки пети българин
Друг изход от дилемата с недостига на кадри е повече жени и хора в пенсионна възраст да бъдат включени в пазара на труда. Според Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) Германия трябва да интегрира по-добре жените и по-възрастните хора на пазара на труда – чрез повече места в детските градини и по-малко стимули за ранно пенсиониране.
"Недостигът на квалифицирана работна ръка заплашва да се превърне в основна пречка за икономическия растеж", се казва в доклад на ОИСР.
Друга идея бе лансирана от председателката на Федералната агенция по заетостта Андреа Налес: тя смята, че трябва допълнително да се стимулира заетостта на пълен работен ден – този фактор според нея крие значителен потенциал за преодоляване на недостига на работна ръка.