Украйна посегна на антикорупционните си органи: Удар по независимостта им или "прочистване" от руски агенти?

22 юли 2025, 15:33 часа 900 прочитания

На фона на случващото се в българската съдебна система и оставането на Борислав Сарафов безсрочно на поста изпълняващ длъжността главен прокурор въпреки последните законови поправки, от Украйна дойде притеснителна новина, която никак няма да се хареса на ЕС. На 22 юли украинският парламент - Върховната рада - одобри изменения, които на практика унищожават независимостта на двете ключови антикорупционни институции в страната, алармират опозиционни депутати и наблюдатели.

Законопроектът беше приет с подкрепата на 263 депутати, като 13 гласуваха против и 13 се въздържаха. Сега законът е на път да бъде подписан от президента Володимир Зеленски, въпреки че той има право да наложи вето. Партията му "Слуга на народа" държи контрола във Върховната рада.

Още: Зеленски назначи делегация за третия кръг преговори с Русия. Кремъл си каза, че няма да има "чудо"

Главният прокурор с мощни инструменти

Законодателството предоставя на главния прокурор нови правомощия по отношение на разследванията, водени от Националното антикорупционно бюро на Украйна (НАБУ), и делата, водени от Специализираната антикорупционна прокуратура (САПО).

Стъпката идва в момент, когато украинските власти засилват натиска срещу двете агенции, създадени като част от антикорупционните реформи след революцията на Евромайдана.

Съгласно новия законопроект главният прокурор има право да дава указания при разследванията на НАБУ - или дори да ги пренасочва извън агенцията. Топ обвинителят ще може и да делегира правомощията на САПО на други прокурори. Главният прокурор би могъл също така да прекратява разследванията на НАБУ по искане на правната защита.

Още: Украйна ще търси ново финансиране от МВФ и помощ от САЩ

Снимка: president.gov.ua

Реакциите: НАБУ иска вето от Зеленски

Назначеният миналия месец за главен прокурор на Украйна Руслан Кравченко е описван от експерти като близък до президента Володимир Зеленски.

Наблюдателите предупредиха, че ако бъдат приети, измененията ще затруднят разследванията на двете агенции срещу органи или лица, близки до държавния глава.

Промените ще бъдат равносилни на "унищожаване на независимостта на НАБУ и САПО и на практика ще подчинят дейността им на главния прокурор", се казва в изявление на НАБУ преди гласуването. "Антикорупционната инфраструктура на Украйна, изграждана от 2015 г. насам, ще бъде унищожена", добави агенцията.

Директорът на НАБУ Семен Кривонос осъди законодателството, като заяви, че то застрашава евроатлантическата интеграция на Украйна. В изказване на пресконференция след гласуването той изрази надежда, че Зеленски ще му наложи вето.

Още: Полиция нахлу в офиса на свързан с руските служби Telegram канал, ФСБ влезе в дома на вицегубернатор

"Това на практика е краят на работата на две независими институции", заяви по време на пресконференцията Олександър Клименко, ръководител на Специализираната антикорупционна прокуратура.

Анастасия Радина, ръководител на парламентарната комисия за борба с корупцията, беше единственият депутат от управляващата парламентарна група "Слуга на народа", който публично се обяви против закона преди гласуването. "Моля ви, колеги, да не заблуждавате себе си и народа, че гласувате за някакво леко укрепване на главния прокурор, а не за ликвидиране на НАБУ и САПО", каза тя. "След измененията, които комисията добави днес към този законопроект, в разрез с правилата, антикорупционната прокуратура се превръща във фикция за бюджетни средства".

Снимка: СБУ

Скоростно прокарване: чистка на органите от руски агенти?

Законопроектът за изменение и допълнение беше прокаран с необичайна бързина, тъй като беше одобрен от комисията, приет от законодателния орган и подписан от председателя на парламента Руслан Стефанчук в рамките на един ден.

Още: Бивш служител от украинското МВР открит мъртъв в същия комплекс, в който убиха руския пилот дезертьор

Новината идва на фона на нарастващите предупреждения от страна на активисти за засилване на репресиите срещу антикорупционните органи и неправителствените организации.

На 21 юли няколко правоприлагащи органа, включително Главната прокуратура, Службата за сигурност на Украйна (СБУ) и Държавното бюро за разследване, извършиха мащабни обиски в НАБУ и САПО. Резултатът - 15 служители на НАБУ са разследвани по различни причини. СБУ обосновава обиските, като се позовава на подозрения за руска инфилтрация и административни нарушения. Обвиненията варират от пътни нарушения до държавна измяна.

Един от служителите на НАБУ е задържан по обвинение в шпионаж в полза на Русия, а друг е обвинен в участие в трафик на наркотици и връзки с проруски групировки.

По време на пресконференцията на 22 юли Кривонос заяви, че по време на обиските служителите на правоприлагащите органи са използвали "прекомерна физическа сила", цитира думите му Kyiv Independent. В резултат на това трима служители на НАБУ, които не са били задържани, са били ранени и са се нуждаели от медицинска помощ, отбеляза той.

Още: В Украйна ще създават аналог на DOGE, търси се човек за поста

По-рано този месец Държавното бюро за разследване повдигна обвинение на Виталий Шабунин - водещ украински антикорупционен активист и съосновател на Центъра за антикорупционни действия - в измама и избягване на военна служба. Това е обвинение, което той отрича.

В ЕС не са доволни

Репресиите срещу антикорупционния сектор в Украйна предизвикаха загриженост и сред международните партньори на Киев.

"Европейският съюз е обезпокоен от неотдавнашните действия на Украйна по отношение на нейните антикорупционни институции - НАБУ и САПО. Тези институции са от решаващо значение за програмата за реформи на Украйна и трябва да работят независимо, за да се борят с корупцията и да поддържат общественото доверие", заяви говорителят на Европейската комисия Гийом Мерсие.

Още: Трима украински военни със забрана да стъпват в Унгария

"ЕС предоставя значителна финансова помощ на Украйна, която зависи от напредъка в областта на прозрачността, съдебната реформа и демократичното управление. Присъединяването на Украйна към ЕС ще изисква силен капацитет за борба с корупцията и осигуряване на институционална устойчивост".

Още: Украинският парламент се произнесе: Юлия Свириденко е новият премиер

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес