Западните Балкани могат да станат алтернативна локация за преки чуждестранни инвестиции, съобщи Виенският институт за международни изследвания (WIIW) в доклад, посочвайки, че причините за това са недостатъчно използваната работна сила и подобрената инфраструктура.
Още: Семейство загина в зверска катастрофа: Мощното им Ферари излетя и потъна в река
Още: Четири искания: Путин смени опаковката на ултиматумите си
В доклада на WIIW за регионален бизнес се казва, че притокът на преки чуждестранни инвестиции през 2018 г. е под влияние на глобални фактори като санкциите към Русия, американските ходове, Брекзит, цифровизацията.
Според данните на централните банки в региона, най-големият инвеститор за период от пет години в региона е Русия, следвана от Австрия и Норвегия, съобщи МИА, цитирана от БГНЕС.
Словения е привлякла най-голям дял от инвестициите, като в нея съседна Австрия страна е инвестирала 16,4 милиарда евро за период от пет години. В същото време през деветгодишния период 2005-2013 г. Австрия е най-големият инвеститор в Сърбия с 2,3 милиарда евро. Тази държава е най-големият инвеститор и в Босна и Херцеговина, където от 1994 г. до края на 2016 г. е инвестирала 1,2 милиарда евро.
Още: Унгария спира преговорите с Украйна на фона на шпионски скандал
Още: Повече от решен: Зеленски ще е в Истанбул дори ако Путин не се съгласи на примирие
В периода от 2014 г. до април 2018 г. Холандия е най-големият инвеститор в Хърватия с 3,35 млрд. евро.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Бриджит Бардо изпрати слухов апарат на Макрон: Това е последната й битка (ВИДЕО)
Още: Полша наказа Русия за пожара, изпепелил най-големия мол във Варшава (ВИДЕО)
Русия е най-големият инвеститор в Черна гора с общо 426 млн. евро в инвестиции. Швейцария е водещ инвеститор в Албания (1,08 милиарда евро) за петгодишен период, се казва в доклада на SEEbiz.
В Косово Германия е най-големият инвеститор с 436 милиона евро.