Ето от какво точно се нуждае градината ни през месец юни

01 юни 2022, 13:00 часа

С настъпването на летните месеци трябва да се погрижим и за промяната в поддържането на градината. Заради по-високите температури например може да се наложи по-честото поливане на цветята или растенията, които отглеждаме. Освен това през летния сезон се появяват и много различни вредители, които трябва да прогоним от нашата градинка. Препоръчително е и да обърнем повече внимание на подхранването на почвата. Нека видим от какво точно се нуждае градината ни през месец юни.

Още: Как да се справим с листните въшки в градината без използване на пестициди

Още: Направете това с магданоза и ще поникне за часове

Грижа за тревните площи

За да са красиви и гъсти, тревните площи през лятото трябва да се косят веднъж в седмицата. Тревата трябва да се поддържа ниска - до 4 см и да се полива редовно - максимум през ден. Градинарите съветват и 3-4 дни след окосяването почвата да се подхрани с азорен тор, като предварително овлажните леко почвата и действате в по-хладните часове от деня. Срещу плевели ще са ви от полза хербицидите.

Как да изградите идеалния алпинеум за вашата градина?

Още: Засаждане на босилек с доматите за златна реколта

Още: Мерки срещу най-лошия вредител по доматите - цикадата

Поддръжка на цветната леха

Цветната леха ще се нуждае от редовно поливане и разрохкване на почвата. Избягвайте да поливате зюмбюлите, нарцисите и лалетата, тъй като ще трябва да извадите луковиците им от почвата след пожълтяване на листата. Един съвет от градинарите - не премахвайте луковиците преди пожълтяването на листата, защото може да предизвикате слаб растеж другия сезон.

Редовно трябва да почиствате и от прецъфтели и изсъхнали цветчета. Внимавайте за листни въшки и акари. През този период е много подходящо засаждането на ехинацея, агератум, циния, салвия, гергина, теменужка, жълт кантарион, незабравка, китайски карамфил, бяла маргарита и други красиви цветя. Ако дъждовете са редки или почти никакви, на вас се пада задачата да се грижите за овлажняването на почвата. 

През юни може да започнете с наторяването на лятноцъфтящите растения в сандъчета или саксии.

Още: Стар градинарски трик, с който доматите повече няма да се напукват

Още: Опитните градинари разкриват: Това е златният час за поливане на растенията

Как да си направим билкова градина

Поддръжка на храсти и дървета

В последните дни от месеца трябва да помислите и за оформянето на храстите и живия плет. Подрязвайте ги в желаните от вас форми, като не изрязвате старата дървесина, а само връхчетата на младите филизи. 

Чимшира също трябва да се подреже по това време. Розите трябва да се почистват от изсъхнали цветове и да се поливат редовно. От вредителите наблюдавайте за появата на брашнеста мана - бели образувания около пъпките или по листата на растенията. Започнете третиране с фунгициди.

Грижа за лозята

Лозята трябва да почиствате от плевели, като обработвате почвата на плитко. Колкото по-чести са валежите по това време, толкова по-често трябва и да окопавате лозето. Връзвайте лозите и ги поливайте редовно.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес