Пожълтяването на листата на краставицата е тревожен сигнал, който изисква бързо предприемане на мерки за спасяване на реколтата. Но преди това трябва да се изясни какво го причинява. Може да има няколко причини за това явление.
Причини и решения на проблема с пожълтяване на листата на краставиците
Една от най-честите причини е недостигът на азот в почвата. Той е особено актуален в периода на активен растеж и плододаване на културата.
При азотен дефицит страдат старите листа, те започват да пожълтяват от краищата и постепенно изсъхват. Азотът е необходим за растежа на зелената маса. Решението на проблема е следното: подхранване с азотсъдържащи торове(амониев нитрат, урея); торене с настойки от пилешки или оборски тор; пръскане на листата с разтвор на урея.
Липсата на азот може бързо да се попълни чрез кореново подхранване с разтвор на оборски тор (в съотношение 1:10, 1 част оборски тор и 10 части вода) или пилешки тор (1 част пилешки тор се разрежда в 15 части вода). Минералните азотни торове (например урея) също са ефективни, ако се използват съгласно инструкциите.
Краставиците ще дават плодове до есента, ако след 20 юли ги торите така
Друга често срещана причина е недостатъчното или нередовно поливане. Краставиците са влаголюбива култура, която изисква постоянно поддържане на умерено влажна почва. Не забравяйте да поливате обилно, като напоите зоната в корена на растението. Най-доброто време за поливане е рано сутрин или вечер, след като жегата отшуми.
Засушаването на почвата причинява стрес и отлив на хранителни вещества от листата. Това веднага се отразява на цвета им. Не забравяйте да проверите растенията за признаци на заболяване: мана (жълти ъгловати петна), фузариумно увяхване. Проверете за вредители, особено паякообразни акари по долната страна на листата.
Фузариумът, кореновото гниене и брашнестата мана са гъбични заболявания, които причиняват пожълтяване, особено в условия на излишна влага, гъсти насаждения и температурни колебания.
В райони, където краставиците се засаждат всяка година, без да се променя местоположението им, почвата бързо губи микроелементи: магнезий, желязо, калий, сяра. В случая решението включва прилагане на сложни торове, подхранване с железни и магнезиеви хелати, използване на пепелни инфузии.
Навременното идентифициране на точната причина за пожълтяване на листата на краставиците ви позволява да предприемете навременни и адекватни мерки. Бързата помощ на растението насърчава неговото възстановяване и добро плододаване.
Правилната грижа, включително поливане и балансирано торене, е най-добрата превенция на пожълтяването. Здравите растения са по-устойчиви на стрес.
Йод: Как се използва за богата реколта от краставици