1 супена лъжица от това под ябълката и плодовете ще станат 2 пъти по-големи

18 юли 2025, 18:43 часа

На пръв поглед ябълката е непретенциозна овошка. Но що се отнася до размера и качеството на плодовете, не може без подхранване. Често се случва така: има много ябълки, но всички са малки, твърди, безвкусни. Ако искате да отгледате истински сочни гиганти, като от магазина, трябва да знаете каква е тайната за подхранване на ябълковото дърво. 

Всичко е свързано с лятното подхранване, което пряко влияе върху размера и вкуса на плодовете. Освен това, то се прилага в стволовия кръг, където корените абсорбират хранителните вещества най-бързо. Точният състав, добавен навреме, може буквално да удвои размера на ябълките.

Лятно подхранване на ябълката за 2 пъти по-едри плодове

Пролетното и есенното подхранване се грижат за кореновата система, растежа и формирането на короната. Но през лятото се формира масата от плодове и тук цялото внимание трябва да бъде насочено към размера на плодовете и съдържанието на захар в тях. Ако в този момент на дървото не се дадат необходимите вещества, то ще започне да губи плодовете или да черпи хранителни вещества от всички ябълки малко по малко - това ще доведе до реколта от дребни и безвкусни плодове.

Засадете това до ябълката - листните въшки и мравките ще изчезнат от градината ви

През лятото ябълковите дървета реагират най-добре на калиево-магнезиев тор с добавка на бор. Това е триото от подхранващи елементи за тях. За да приготвите разтвора, смесете следните съставки:

  • 2 супени лъжици калиев сулфат;
  • 1 супена лъжица магнезиев сулфат;
  • 1 чаена лъжичка борна киселина;
  • 10 литра вода;

Разбъркайте всичко добре и изсипете под короната в периметъра на ствола, върху предварително разкопана и леко влажна почва. За възрастно дърво използвайте 2-3 кофи.

3 растения, които не трябва да се засаждат до ябълката

Най-доброто време за торене с този разтвор е юни-юли. Можете да повторите в началото на август, особено ако лятото е било хладно или дъждовно. Поливането се извършва рано сутрин или вечер, след дъжд или обилно овлажняване. Торът не се прилага върху суха почва - може да изгори корените.

След прилагане на тор е по-добре да мулчирате периметъра на ствола - това ще помогне за по-дълго задържане на влагата и ще предотврати навлизането на хранителни вещества в дълбочина. Подходящи материали за тази цел за :

  • окосена трева;
  • компост;
  • изгнили дървени стърготини.

И веднъж на всеки 2 седмици можете да поливате ябълковото дърво с инфузия от дървесна пепел (1 чаша на 10 литра вода) - това ще осигури допълнително количество калий, което прави плодовете здрави и ароматни.

Никога НЕ засаждайте ябълково дърво в тази част на двора

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес