Започнали сте да обработвате своята зеленчукова градина или сте отдавна в занаята, просто сега сте решили да засадите чесън? Няма значение. Той винаги е необходим на трапезата и за вкуса на ястията, които приготвяме.
Още: Разлика между хумус, вермикомпост и компост: Какво да изберете за градината
Още: Три растения, които ще ви бъдат благодарни, ако ги поливате със сода
Чесънът е една от ценните съставки в кухнята, а ако можете да си го набавите от градината, още по-хубаво. За целта трябва да полагате съответните грижи за чесъна, а какви са те, ще разберете в следващите редове.
Как се отглежда чесън, така че да получите здрави и големи глави от зеленчука?
Като начало трябва да засадите чесъна в правилното време – 10 дни до две седмици, преди да настъпи студеният сезон. По този начин зеленчукът ще пусне коренчета, но няма да покълне и да изгори от студа. Така, още с първите слънчеви лъчи за пролетта ще имате здрави и свежи кълнове чесън.
Още: Как се познава липсата на бор при доматите?
Още: Как с помощта на олио да се избавите от къртиците в градината?
Важно е да улучите правилното време за садене на растението, защото ако го направите по-рано, той ще покълне и щом снегът падне, стръковете ще замръзнат. Когато порасте през пролетта, няма да бъде здрав и вкусен. Ако пък го засадите твърде гъсто, той няма да успее да пусне корен и ще се развали и изгние в почвата.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Засадете тези 7 цветя през юли и ще се изумите от есенната красота в градината си
Още: Картофите растат двойно повече, ако направите ТОВА навреме
Като заговорихме за почва, чесънът се нуждае от подхранване минимум 3 пъти. Препоръчително е да се ползва органичен тор, който да насърчи плододаването и растежа. За първи път подхранването на чесъна се прави на пролет. Може да ползвате азотни торове с богато съдържание на калий, фосфор и други хранителни вещества, които ще направят почвата по-плодородна. Ако ползвате пресен или птичи тор, ще видите как чесънът расте здрав и силен.
Чесънът е полезен, термичната обработка не му действа добре
14 дни след първото подхранване е време за второ. То се прави с тор с високо съдържание на калий и фосфор. Най-простият начин е да обогатите почвата с пепел. След още две седмици направете трето подхранване със същата съставка. Може да направите и четвърто, също с пепел, ако решите. Хубаво полейте насажденията преди това. Важно е да поддържате почвата влажна.
Още: Полейте краставиците с това и само след седмица ще берете реколтата в кофи
Още: 5 растения, които задължително трябва да засеете през юли
Мулчирайте почвата с трева, сено или слама. Те задържат влагата и позволяват на растението да се възползва от нея седмица след поливането.
При чесъна всичко трябва да се случва в точния момент, включително и почистването на стрелите със семена, които той изхвърля. Махнете ги, за да не забавят растежа на главите. Може да го направите с градинарска ножица.
Ето какво ще стане, ако хвърлите скилидка чесън в тоалетната, преди да си легнете
Разбира се, най-важната част – прибирането на чесновата реколта, също трябва да се случи навреме. Най-лесният начин да разберете кога се вади чесънът, е като се ръководите по стрелите със семена. Щом започнат да се надигат и семената се отворят, плодът може да бъде събран.