Три растения, които ще ви бъдат благодарни, ако ги поливате със сода

04 юли 2025, 09:32 часа

Натриевият бикарбонат, по-известен като сода за хляб, е широко използван продукт с множество приложения – от кулинарията и домакинството до градинарството. В градинската практика содата може да бъде особено ефективна при правилно прилагане, като допринася за подобряване на здравословното състояние на растенията и повишаване на добивите. Въпреки това, неправомерната ѝ употреба може да доведе до сериозни увреждания.

Растения, за които содата е ефективна

Содата проявява най-голяма ефикасност при третиране на култури, податливи на брашнеста мана. При появата на първи симптоми на заболяването – обикновено белезникаво покритие по листната маса – е препоръчително да се приложи сода в разтворима форма.

Още: Какви трикове трябва да знаем при размножаване на дипладения?

Приготвяне на разтвора:

В 10 литра вода се разтварят 2 супени лъжици сода за хляб (или 1 супена лъжица калцинирана сода).

Към сместа се добавят 50 грама настърган сапун за пране, който подобрява прилепването на разтвора към повърхността на листата.

Подходящи култури за приложение:

Още: Кои растения в градината можем да поливаме със студена вода и кои не го понасят

Краставици

Тиквички

Цариградско грозде

 

Още: Идеалният двор: Подберете овощни и декоративни дървета за хармонична градина

Разтворът се използва за пръскане при наличие на симптоми. Освен това содата може да бъде включена като добавка към торове на основата на меден сулфат, с цел засилване на фунгицидното им действие. 

Ограничения и рискове при употреба на сода в градинарството

Въпреки предимствата ѝ, употребата на сода за хляб в агрономията е съпътствана от редица ограничения:

 

Още: Всички правят тази греша: Как правилно да използвате сода в градината

Корекция на почвена киселинност:

Содата не е подходяща за регулиране на pH. Макар и да има алкални свойства, нейното прилагане може да наруши баланса на хранителните вещества в почвата и да влоши нейната структура. За тази цел се препоръчват агрономически одобрени средства като вар или доломитово брашно. 

Хлороза и пожълтяване на листата:

Пожълтяване на листната маса при краставици, предизвикано от дефицит на азот или калий, не се повлиява от третиране със сода. В тези случаи е необходимо балансирано торене с подходящи минерални торове, съдържащи съответните микро- и макроелементи. 

Контрол на охлюви:

Въпреки че содата има отблъскващ ефект върху охлювите, директното ѝ приложение върху почвата може да влоши плодородието и да наруши микрофлората. За борба с охлюви е по-добре да се използват физически бариери, биологични препарати или безопасни инсектициди.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Мария Лозева
Мария Лозева Отговорен редактор
Новините днес