След тежката зима идва приказната пролет, а какъв по-добър признак за идващата надежда от появилите се кокичета, цветни лалета и други любими цветя? С тях слагаме край на студовете и приветстваме новия сезон. Кога обаче е най-подходящото време да ги засадим и как да ги отглеждаме правилно? Вижте в следващите редове.
Още: Тор от коприва: Как се използва за торене на краставици
Още: Картофите няма покълнат цяла зима: Стар градинарски трик със слама
Правилно засаждане на луковици
Време за засаждане
Най-добрият период за засаждане на луковици на изброените растения е през месеците септември и октомври. Подберете слънчево място, което обаче да не е изложено на директните влияния на вятъра. Избягвайте места, които могат да станат твърде кални - подходящ е лек наклон, за да се оттича излишната вода. Засаждането обикновено е най-добре да се извършва при температури от около 10 градуса. Важно е да уцелите правилното време, защото ако ги засадите твърде рано, те ще поникнат през студовете и ще измръзнат.
Ако засаждате за първи път нарциси и лалета, тези съвети са за вас
Още: Защо краставиците увяхват и как да решите проблема
Още: Засадете това красиво растение на сянка и то ще се самоотгледа
Почва
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Кореново гниене на стайните растения - причини и симптоми
Още: Винаги следвайте тези 2 златни правила за торене на стайните си растения през лятото
Почвата за луковиците на кокичето, лалето, зюмбюла или нарциса трябва да бъде плодородна и лека. При тежка почва е възможно загниването на луковиците, но все пак, ако решите да ги засаждате в такава - направете 4-5-сантиметров дренаж от чакъл или едър пясък, за да поема излишната вода.
Наторяване
Обогатяването с торове се извършва след почистване на земята от плевели. След това почвата се прекопава до 30-35 см и тогава се нанася торът. Минералните торове са най-подходящи за този тип растения, като може да се използва и само компост. Имайте предвид, че при изполването на органични торове е възможно да се появят проблеми с луковиците - гъбични инфекции, привличане на къртици или червеи и др.
Още: 5 признака, че стайните ви растения "крещят" да бъдат пресадени
Още: Защо трябва да подрязвате корените на стайни растения
Кога и как да засаждате лалета?
Подбор на луковиците
Избирайте по-големи луковици, за да си подсигурите и по-здрави растения. Подбирайте внимателно луковиците, защото ако има дори само една болна, може да заразите почвата и всички луковици да се заразят. Преди засаждане трябва да ги подготвите, като ги натопите в слаб разтвор на калиев перманганат или феназол по избор за около половин час. След това третирайте със стимулатор на растежа.
Дълбочина на засаждане
Луковиците на кокичетата, лалетата, нарцисите и зюмбюлите се засаждат на дълбочина, три пъти по-голяма от височината им. Например, за лалетата дълбочината ще бъде около 15-20 см, за кокичетата - 5-10 см и т.н. Трябва да се съобразите и с типа почва - ако е по-тежка, намалете дълбочината на засаждане с 2-3 см, ако е по-лека - я увеличете с толкова. Засаждайте отделните луковици на разстояние около 10 см една от друга, а отделните редици правете на 20 см.