Тор от коприва: Как се използва за торене на краставици

24 юли 2025, 23:57 часа 0 коментара

Много градинари се сблъскват с проблема с лошия растеж на краставиците и с ниските добиви, въпреки всичките им усилия. Не бързайте - преди да прибягвате до скъпи химикали, трябва да обърнете внимание на един естествен, достъпен и невероятно ефективен ресурс - копривата. Това често срещано растение, често смятано за плевел, всъщност е мощен органичен тор, който може значително да подобри растежа и плододаването на краставиците.

Защо копривата е идеален тор за краставици?

Тайната на високата ефективност на копривата се крие в богатия ѝ химичен състав, който осигурява на растенията всички необходими хранителни вещества. Запарката от коприва е като балансиран витаминен коктейл за вашата градина.

Как да спасите краставиците от силното слънце в края на юли

Копривата е отличен източник на азот, ключов елемент за образуването на зелена маса. Благодарение на азота, листата на краставицата стават големи, сочни и придобиват наситен, здравословен зелен цвят. Колкото по-здрави са листата, толкова по-ефективна е фотосинтезата, което допринася за по-доброто образуване на плодове. 

Калият играе решаваща роля в цъфтежа и плододаването. Той е отговорен за образуването на яйчниците, подобрява вкуса на краставиците, а също така повишава устойчивостта на растенията към болести, вредители и стресови фактори, като температурни промени.

Копривата е богата на желязо, което предотвратява хлорозата (пожълтяване на листата), а също така съдържа широк спектър от други важни микроелементи, като магнезий, бор, мед и др. Тези елементи действат синергично, като цялостно укрепват растението от корените до върховете на леторастите.

Приготвяне и използване на тор от коприва за подхранване на краставици 

За приготвяне на инфузията използвайте голям , неметален съд (пластмасова кофа, варел). Металът може да реагира с киселините, получени по време на ферментацията, и да влоши качеството на тора. Нарежете или просто разкъсайте стъблата и листата на копривата и ги поставете плътно в съд, като го напълните до около 2/3. Залейте копривата с чиста, за предпочитане утаена или дъждовна вода, като оставите 10–15 см до ръба, за да има място за ферментация.

Как да удължите плододаването на краставиците до септември: Рецепта от тефтерите на старите градинари

Покрийте съда с капак с отвори или с дебела кърпа, за да осигурите достъп на въздух, но да не допускате попадане на отпадъци. Поставете го на топло, но засенчено място за 10-14 дни. Разбърквайте сместа на всеки 1-2 дни. Готовността ще бъде обозначена с изчезването на пяната и наситения тъмен цвят на течността. Въпреки че миризмата ще бъде специфична, това е знак за успешен процес на ферментация.

Готовата инфузия е концентрат, така че трябва да се разреди преди употреба. За кореново подхранване следвайте съотношение 1:10 (една част запарка към десет части вода). За листно пръскане (листно подхранване) концентрацията трябва да бъде още по-слаба — 1:20.

Защо краставиците увяхват и как да решите проблема

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес