След срещата на Зеленски с Мерц: И Берлин ще помага на Киев с въпроса за антикорупционните служби

25 юли 2025, 00:51 часа 1871 прочитания 0 коментара

Украинският президент Володимир Зеленски обсъди днес с германския канцлер Фридрих Мерц новия законопроект, касаещ независимостта на службите за борба с корупцията в Украйна, предаде ДПА. Зеленски преразгледа въпросното законодателство, след като Върховната рада одобри закон, ограничаващ правомощията на Националното антикорупционно бюро (НАБУ) и Специализираната антикорупционна прокуратура (САП). Законът, съгласно който тези служби стават подчинени на украинската Главна прокуратура, предизвика протести в цяла Украйна.

Още: Мерц: Ресурсите на дипломацията срещу престъпния режим в Русия са изчерпани

"Всички сме съгласни, че не трябва да има намеса или влияние от Русия в дейността на нашата антикорупционна инфраструктура. Поканих Германия да се включи в експертния преглед на проектозакона. Фридрих ме увери в готовността си да съдейства", написа Зеленски в социалната платформа "Екс".

Зеленски разговаря и със Стармър

На фона на протестите срещу спорния законопроект, нанасящ удар по независимостта на двата украински антикорупционни органа, Киев изготвя нов проектозакон, който да "укрепи правоприлагащата система" и да "гарантира независимостта и ефективността на антикорупционната инфраструктура". Това съобщи украинският президент Володимир Зеленски по време на среща с британския министър-председател Киър Стармър.

Още: Първи протести в Украйна от началото на войната не спряха Зеленски да подпише спорен закон (ВИДЕО)

"Киър предложи да бъдат привлечени експерти, които биха могли да бъдат полезни за дългосрочно сътрудничество. Договорихме се да поддържаме връзка по този въпрос. Еднакво възприемаме необходимостта да защитаваме ценностите на нормалния живот, да противодействаме на всякакви руски влияния и намеси и да правим всичко, за да направим нашата Европа по-силна", отбелязва украинският държавен глава, цитиран от УНИАН.

Защо има протести?

Въпреки призивите да наложи вето, на 22 юли украинският президент Володимир Зеленски подписа законопроекта, който според опозиционни депутати и наблюдатели на практика унищожава независимостта на двете ключови антикорупционни институции в Украйна. Преди това украинският парламент одобри изменения, които предоставят на главния прокурор нови правомощия по отношение на разследванията, водени от Националното антикорупционно бюро на Украйна (НАБУ), и делата, водени от Специализираната антикорупционна прокуратура (САПО).

Още: Украйна посегна на антикорупционните си органи: Удар по независимостта им или "прочистване" от руски агенти?

Съгласно новия законопроект главният прокурор има правомощията да дава указания по разследванията на НАБУ - или дори да ги пренасочва извън агенцията. Също така ще се позволи на главния прокурор да делегира правомощия на САПО на други прокурори. Наред с другите нови правомощия, главният прокурор може също така да прекратява разследванията на НАБУ по искане на правната защита.

На фона на арестите в НАБУ и САПО през последните седмици във връзка с подозрения за руска инфилтрация, депутатите, подкрепили законопроекта, очевидно имат предвид фактора "Москва". Самият Зеленски обяви, че институциите ще продължат да работят, но "без руско влияние".

Още: Ракети "Таурус" срещу терора на Русия: Кметът на Киев с призив към Германия

Това не попречи на украинците да излязат по улиците два поредни дни - дори и след като законопроектът се превърна в закон с подписа на президента. В Киев, Лвов, Днипро, Одеса и други големи градове те настояха за отмяната на документа. Европейският съюз поиска обяснения от Киев, а руската пропаганда също се възползва: Русия се заигра с протестите в Украйна, за да спре западната помощ. Нови преговори - предизвестен край (ОБЗОР - ВИДЕО).

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес