През декември миналата година индийска компания е доставила на Русия военни експлозиви на стойност 1,4 млн. долара въпреки заплахите на САЩ да наложат санкции на всички организации, подкрепящи военните действия на диктатора Владимир Путин в Украйна, съобщава Reuters. Една от руските компании, посочени като получател на взривното вещество, известно като HMX или октоген, е производителят на сместа "Пломсинтез". Според говорителя на Службата за сигурност на Украйна той има връзки с военните в страната агресор.
Представителят на СБУ отбелязва, че през пролетта Киев е атакувал с безпилотни самолети завод, принадлежащ на "Промсинтез": "Свален дрон, няма щети": Нова руска лъжа - този път за завод за взривни вещества (СНИМКА).
Какво е НМХ и защо е важен за Русия?
Октогенът се използва широко в бойните глави на ракети и торпеда, ракетните двигатели, експлозивните снаряди и пластичните експлозиви за съвременните военни системи. НМХ е "силно експлозивен", което означава, че се взривява бързо и е предназначен да причини максимално разрушение. Правителството на САЩ счита НМХ за „критично важен за военните усилия на Русия“ и предупреждава финансовите институции да не улесняват продажбите на веществото в посока Москва.
Снимка: iStock
В същото време трима адвокати, специализирани в областта на санкциите, отбелязват, че Министерството на финансите на САЩ има правомощията да налага наказателни мерки на тези, които продават НМХ и подобни вещества на Русия.
На свой ред, комисарят на украинския президент по въпросите на санкционната политика Владислав Власюк заяви пред агензията: "Макар че Индия обикновено не е ключова юрисдикция, използвана за заобикаляне на санкциите, ние признаваме, че може да има отделни случаи. Можем да потвърдим, че руската компания "Промсинтез" е попадала в полезрението ни в миналото, по-специално във връзка със сътрудничеството си с индийски партньори".
Още: Индия с красноречиво послание към Москва: САЩ ще модернизират руските ни самолети
Вторичните санкции на САЩ са проблем за Индия
По-рано Reuters съобщи, че Индия е почти готова да се откаже от руския петрол поради риска да попадне под вторични санкции на САЩ. Ню Делхи отбеляза, че на пазара се появяват много нови доставчици - например Гвиана. Страната също така увеличава обема на проучванията и производството. "Изобщо не се притеснявам. Ако нещо се случи, ще се справим с него... Индия диверсифицира източниците си на доставка и от 27 държави, от които купувахме по-рано, сега сме стигнали до 40 държави", заяви индийският министър на петрола Хардип Сингх Пури.
В същото време бе съобщено, че през последните две години Индия е закупила рекорден обем въглища от Русия. Тази динамика се обяснява с факта, че руските въгледобивни компании са готови да провеждат гъвкава ценова политика, посочва УНИАН.
Още: НАТО заплаши Бразилия, Китай и Индия с тежки вторични санкции
Китай доставя двигатели за дронове на Русия
В друга своя публикация Reuters съобщава, че Китай тайно доставя двигатели - чрез подставени фирми - на държавен производител на дронове в Русия. Това става под прикритието на "промишлени хладилни агрегати", за да се избегнат западните санкции, ако схемите бъдат разкрити. Агенцията се позовава на информация от трима европейски служители по сигурността, както и на документи.
Снимка: Getty Images
Според тях тези доставки са позволили на руския оръжеен производител ИЕМЗ "Купол" да увеличи производството на ударни безпилотни самолети "Харпия-А1" въпреки санкциите на САЩ и ЕС, наложени през октомври.
Още: "Харпия": Русия има нов дрон с голям обсег и с китайски двигател
Вътрешен документ на "Купол" показва, че компанията е подписала договор с руското министерство на отбраната за производство на повече от 6000 броя "Харпия" през тази година - в сравнение с 2000 броя през 2024 г. В документа се посочва, че до април са доставени повече от 1500 безпилотни самолета.
"Безпилотните самолети с далечен обсег се използват за нападение на граждански и военни цели дълбоко в украинската територия, като Русия използва около 500 такива самолета на месец", се казва в изявление на украинската агенция за военно разузнаване до Reuters.
Още: Разкриха канала, по който Русия купува оръжия от Китай: Посредникът не е изненадващ, но мястото е
Китай "не знае"
В същото време китайското външно министерство заяви, че не знае за износ на части за "Харпия" и че контролира продажбата на стоки с двойна употреба в чужбина в съответствие със собствените си закони и международни задължения. "Китай винаги се е противопоставял на едностранните санкции, които нямат основание в международното право и не са санкционирани от Съвета за сигурност на ООН“, се допълва в изявлението на ведомството.
Пекин отрича да снабдява която и да е от двете страни във войната с военна подкрепа, но икономическите връзки с Руската федерация са много силни, а и в редица разследващи медии вече се появиха данни за поток от части за оръжия по оста Китай-Русия: Посланикът на САЩ в НАТО: Русия е китайско прокси, Пекин плаща за убийствата в Украйна (ВИДЕО).
Един от последните примери - украинското военно разузнаване е проучило нов руски разузнавателен безпилотен самолет, използван за откриване на украинската противовъздушна отбрана. Изводът е, че почти всички основни компоненти са произведени в Китай. Пекин отрича да снабдява Москва с военна помощ.
По-конкретно - фюзелажът и блоковете, китайското копие на модула за предаване на данни, контролерът с автопилот, навигационните модули, антените, сензорът за скорост и още един компонент са от китайската компания CUAV Technology. Това се случва въпреки изявлението на компанията от 2022 г., че ще ограничи доставките както за Украйна, така и за Русия, за да предотврати използването на продуктите ѝ във войната: Нови данни, че Путин няма да спре в Украйна и дори извън нея. Русия пак опитва да обкръжи Покровск (ОБЗОР - ВИДЕО).
Китай, Индия и Бразилия са под "ножа" на Тръмп
Китай и Индия, а също и Бразилия, са под прожекторите на администрацията на американския президент Доналд Тръмп, откакто той постави ултиматум на Русия - "сделка" с Украйна за спиране на огъня или по-тежки мита. Тези 100-процентови мита биха засегнали най-вече тези три търговски партньора на Москва.
Републиканският сенатор Линдзи Греъм вече предупреди Пекин, Ню Делхи и Бразилия, че Тръмп няма да им прости, и ги призова да се замислят дали искат да купуват още евтин руски петрол и да спонсорират военната машина на Путин по този начин: "Путин, Тръмп ще те срита отзад": САЩ имат икономическо оръжие, с което Русия ще страда (ВИДЕО).