50 години дипломация ЕС-Китай: Тайван и Украйна влязоха във фокуса на срещата

24 юли 2025, 21:30 часа 1753 прочитания 0 коментара

На 24 юли в Пекин се проведе 25-ата среща на върха между Европейския съюз и Китай. Председателят на Европейския съвет Антониу Коща и председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен се срещнаха с президента на Китай Си Дзинпин, след което и с премиера Ли Цян. Върховният представител на ЕС по въпросите на външната политика и сигурността Кая Калас също участва в срещите. Така бе отбелязана 50-годишнината от установяването на дипломатически отношения между ЕС и Китайската народна република. Срещата на върха даде възможност на лидерите да обсъдят двустранните отношения във всичките им аспекти, както и глобални и геополитически въпроси.

ЕС подчерта значението, което продължава да отдава на тези отношения, и потвърди задълбочаване на ангажимента си към Китай. Обеща да засили сътрудничеството за справяне с общите глобални предизвикателства - например изменението на климата. ЕС се цели в конкретен напредък по въпроси от общ интерес и в по-продуктивна работа за постигане на "балансирани и взаимноизгодни икономически отношения, изградени на основата на справедливост и реципрочност", гласи официалното прессъобщение на блока.

Още: Тръмп се хвали: "ЕС ще купува оръжие за Украйна от САЩ и ще плати 100% от стойността" (ВИДЕО)

Споделена отговорност за поддържане на международния ред: войната в Украйна на фокус

Лидерите се съгласиха, че ЕС и Китай носят споделена отговорност за поддържане на международния ред, основан на правила, и за справяне с глобалните предизвикателства. Те потвърдиха ангажимента си да работят заедно за запазване на многостранността.

Лидерите обсъдиха агресивната война на Русия срещу Украйна. ЕС подчерта, че "тази агресивна война представлява екзистенциална заплаха не само за Украйна, но и за глобалната сигурност". ЕС изтъкна отново, че като постоянен член на Съвета за сигурност на ООН, Китай носи специална отговорност за поддържането на международния ред, основан на правила, Устава на ООН и международното право. Нахлуването на Русия в Украйна е ясен пример за тяхното нарушаване.

Снимка: Getty Images

ЕС повтори призивите си към Пекин да не предоставя никаква материална подкрепа, която поддържа военнопромишлената база на Русия. Китай твърди, че не го прави, но има редица доказателства за противното: Експлозиви от Индия и части за дронове от Китай: Путин има на кого да разчита за войната си в Украйна.

ЕС насърчи Китай да използва влиянието си в подкрепа на справедлив и траен мир в Украйна, основан на принципите на Устава на ООН. Блокът изтъкна, че доставките на войски и оръжия от страна на Северна Корея в подкрепа на войната на Русия в Украйна представляват значителен риск за сигурността в Европа, както и в Източна Азия.

Още: Антониу Коща поиска от Китай да работи за край на войната в Украйна

Конкуренция

ЕС и Китай са основни търговски партньори. През 2024 г. двустранните търговски отношения възлизат на 730 млрд. евро. Въпреки това настоящите търговски отношения остават критично небалансирани, като дефицитът в търговията със стоки достига 305 млрд. евро. ЕС изрази загрижеността си относно "продължаващите системни нарушения и нарастващия производствен свръхкапацитет, които задълбочават неравностойните условия на конкуренция".

По същия начин ЕС отново отправи призив за постигане на напредък по дългогодишните въпроси, свързани с достъпа до пазара, и припомни, че китайските инвестиции в Европа трябва да допринасят за дългосрочната конкурентоспособност на ЕС, технологичния напредък и създаването на качествени работни места.

Още: Посланикът на САЩ в НАТО: Русия е китайско прокси, Пекин плаща за убийствата в Украйна (ВИДЕО)

ЕС остава готов да продължи да участва "в конструктивен диалог за намиране на решения по пътя на преговорите". Докато това не се случи, ЕС ще предприеме "пропорционални, съобразени със закона действия, за да защити законните си интереси", посочват от блока в официалната си позиция.

ЕС изрази очакването си Пекин да предприеме конкретни действия относно достъпа на фирми от ЕС до китайския пазар в приоритетни области като хранително-вкусовата промишленост (месото), козметиката и фармацевтичните продукти. ЕС настоя, че е необходимо Китай да сложи край на необоснованите и ответни дела и мерки за търговска защита по отношение на износа на бренди, свинско месо и млечни продукти от ЕС. Блокът изтъкна отрицателното въздействие на въведените от Китай мерки за контрол на износа на редкоземни елементи и настоятелно призова Китай да отмени тези ограничения.

Още: Нов колос замества САЩ и Китай: С над 200 мини добива критични суровини

Климат

Лидерите приветстваха положителното и продуктивно двустранно сътрудничество в областта на изменението на климата, основано на тясно сътрудничество както на двустранна основа, така и в рамките на международни форуми. Те се съгласиха, че ЕС и Китай трябва да ръководят глобалните усилия за намаляване на емисиите на парникови газове, включително в рамките на COP30. Като подчертаха този ангажимент, двете страни се споразумяха за съвместно изявление за медиите относно изменението на климата.

Делът на ЕС в световните емисии е намалял до 6% и блокът потвърди решимостта си да го намали още повече - до 4% - до 2030 г. ЕС насърчи Китай да предложи амбициозен план за намаляване на емисиите си до 2035 г. и да увеличи приноса си в международното финансиране, съизмерим с размера и глобалната му отговорност. ЕС прикани Китай да се присъедини към Глобалния ангажимент за метан и да даде своя принос към Рамката за биологично разнообразие от Кунмин и Монреал. Двете страни се споразумяха да си сътрудничат за постигането на амбициозен и балансиран международен договор относно замърсяването с пластмаса.

Още: "Си ме покани да посетя Китай": Ще се срещне ли Тръмп с китайския президент?

Върху какво още работят заедно Брюксел и Пекин?

След последната среща на върха през декември 2023 г. ЕС и Китай продължиха интензивния си ангажимент както на техническо, така и на политическо равнище в широк спектър от области. Това доведе до усъвършенстване на сътрудничеството в областта на системите за търговия с емисии във връзка с парниковите газове, през изпълнението на съвместна пътна карта за кръговата икономика, до нов план за действие за сътрудничество в областта на регионалната политика за периода 2024-29 г., нов диалог относно финансовото регулиране и възобновяване на работата на групата по прекурсорите на наркотици. ЕС и Китай работят и за разширяване на защитата на географските означения от 200 на 550 продукта.

Снимка: Getty Images

ЕС изтъкна необходимостта от насърчаване на реципрочността в цифровата сфера, като подчерта, че европейските дружества са изправени пред ограничен достъп до Китай. Освен това ЕС изтъкна отново, че продължава да бъде загрижен от липсата на яснота относно китайските правила за сигурност на данните и трансграничните потоци от данни от Китай, както и от злонамерените кибернетични дейности, за които е установено, че произхождат от Китай.

Още: Китай осъди новите санкции на ЕС. Ето защо

Уйгурите и Тайван

ЕС изтъкна отново "дълбоката си загриженост" относно положението с правата на човека в Синдзян (там живее мюсюлманското малцинство уйгури) и Тибет, отношението към защитниците на правата на човека и към лицата, принадлежащи към малцинства, както и продължаващото нарушаване на основните свободи в Хонконг, където Китай следва да спазва предварителните си ангажименти. Блокът приветства провеждането на 40-ата сесия на диалога по правата на човека между ЕС и Китай на 13 юни 2025 г. в Брюксел, което даде възможност за задълбочен обмен на мнения по въпросите на правата на човека, включително по редица отделни случаи, пораждащи безпокойство.

ЕС потвърди отново последователната си политика „Един Китай“ и изрази загриженост във връзка с нарасналото напрежение в Тайванския проток. "Засилената нестабилност в Източнокитайско и Южнокитайско море застрашава регионалния и глобалния просперитет и сигурност. ЕС се противопоставя на всякакви едностранни опити за промяна на статуквото със сила или принуда и настоява за разрешаване на споровете с мирни средства в съответствие с международното право, по-специално с Конвенцията на ООН по морско право (UNCLOS)", гласи позицията на блока относно Тайван.

Още: Bild: Китай и Русия готвят двоен удар. Колко време остава до глобалния конфликт?

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес