Удар по Фон дер Лайен: ЕК загуби делото Pfizergate срещу New York Times

14 май 2025, 12:58 часа • 832 | прочитания

Европейската комисия е сгрешила, като е отказала да публикува текстовите съобщения на председателя Урсула фон дер Лайен с главния изпълнителен директор на фармацевтичния гигант Pfizer Алберт Бурла в разгара на пандемията от Covid-19. Това установи Съдът на ЕС. Репортерите поискаха да видят тайните sms-и между двамата, които те са разменили преди сключването на многомилиардната сделка за ваксини между Pfizer и Европейския съюз. По-конкретно - американското издание The New York Times, което заведе делото (чрез ръководителя на отдела си в Брюксел), искаше да знае съдържанието на съобщенията в името на прозрачността на договорите за ваксините.

Споразумението, финализирано през май 2021 г., включваше ангажимент на ЕС да закупи до 1,8 млрд. дози от ваксината срещу Covid-19 на Pfizer/BioNTech - най-голямата по обем от всички сделки, подписани в Брюксел.

The New York Times разкрива наличието на съобщенията през 2021 г., но се сблъсква с пречки при искането на достъп до тях. ЕК твърди, че не може да предостави съдържанието на sms-ите. Скандалът стана по-известен като Pfizergate.

Още: Ще има ли среща с Урсула фон дер Лайен: Тръмп обясни за митата

Сега съдебното решение вероятно ще има огромни последици за прозрачността и отчетността в блока. То нанася огромен удар върху репутацията на Фон дер Лайен.

Решението на съда

В свое изявление Общият съд на ЕС заяви, че Комисията "не е успяла да обясни по правдоподобен начин защо смята, че текстовите съобщения, разменени в контекста на обществената поръчка за ваксини срещу Covid-19, не съдържат важна информация (...), чието запазване трябва да бъде гарантирано".

Още: Фон дер Лайен със силна реч: Как да направим така, че Путин да не се върне за още (ВИДЕО)

Същността на въпроса е дали sms-ите следва да се класифицират като документи и следователно да могат да бъдат публикувани в името на прозрачността. Много външни наблюдатели твърдят, че те трябва да бъдат третирани като всички други средства за официална комуникация, когато са свързани с изготвянето на политики. От ЕК твърдят, че не трябва.

Снимка: European Parliament

"Прозрачността винаги е била от първостепенно значение за Комисията и за председателя Фон дер Лайен“, се казва в изявление на ЕК след публикуването на решението. "Ще продължим да спазваме стриктно солидната правна рамка, която е въведена за изпълнение на нашите задължения".

Още: Заради лекарство с риск за рак: Pfizer вади стотици милиони за обезщетения

Решението е "категоричен успех за прозрачността", заяви нидерландският евродепутат Ракел Гарсия Хермида-ван дер Вал, която от името на либералната група "Обнови Европа" води преговори за промени в закона, уреждащ достъпа до документи. "Хората просто искат и им е позволено да знаят как се вземат решенията, това е от съществено значение в една демокрация. Дори ако това е направено чрез текстово съобщение", смята тя.

Достоверни обяснения

По време на предварителното изслушване миналата година изпълнителният орган на ЕС заяви пред съда в Люксембург, че съдържанието на текстовете не е достатъчно значимо, за да бъдат класифицирани като документи, поради което те не са регистрирани и не могат да бъдат предоставени на журналистите.

Още: Белгийски съд отхвърли делото срещу Фон дер Лайен за ваксините

В изявлението си съдът сега добавя: "Комисията не може просто да заяви, че не разполага с исканите документи, а трябва да представи достоверни обяснения, които да позволят на обществеността и на Съда да разберат защо тези документи не могат да бъдат намерени".

Случаят беше юридически сложен за Фон дер Лайен, тъй като тя не само лично е подписала най-големия договор за ваксини в ЕС, но и председателства самата институция, натоварена с прилагането на правото на ЕС, което включва принципите на прозрачност и отчетност. Решението идва само няколко месеца след като тя публично обеща да защитава стандартите за прозрачност, ефективност и почтеност през втория си мандат, припомня Politico.

Съществуването на съобщенията е разкрито в интервю за The New York Times от април 2021 г., в което Бурла описва, че размяната на комуникация е довела до "дълбоко доверие" и е улеснила договарянето на значителна сделка за ваксини.

Още: Лекарство на "Pfizer" срещу рак на белия дроб показва добри резултати

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес