Трябва ли да оставите босилекът да цъфти?

14 май 2025, 12:16 часа

Съдържание:

Босилекът расте през топлия сезон, обикновено от семена, произвеждайки малко храстовидно растение, което произвежда атрактивни цветя в процеса на растеж. Когато босилекът цъфти, повечето градинари бързо премахват цветовете, за да насърчат развитието на листата на растението и да предотвратят горчивия им вкус. В крайна сметка вкусните ни ястия са подправени с листа, а не с цветовете на босилека.

Още: Направете това преди юни, за да се радвате на красива лятна градина

Трябва ли да оставим босилека да цъфти

Когато босилекът цъфти, той се превръща в магнит за множество полезни опрашители. Сладкият аромат и ярките цветове са привлекателни за пчели и други насекоми. По този начин цъфтежът на босилек може да бъде нещо добро за другите ви растения и може да помогне за подобряване на производството на плодове.

Цъфтежът обаче сигнализира и за размножаване, което не се изисква от растение, отглеждано заради листата му, освен ако не искате да запазите семената. Премахването на цветовете, когато ги забележите за първи път, ще помогне да запазите вкуса на листата сладък.

Още: Изпробвани и ефикасни: Тези методи ще спасят градината ви от нашествието на охлюви

Оставянето на цвета да продължи да се развива може да доведе до по-малко вкус в листата. Така че оставянето на цвета върху босилека е строго индивидуален избор, но премахването им позволява на растението да насочи енергията си към образуването на листа, а не към цъфтеж.

Как и кога да отщипете цвета на босилека

Босилекът реагира благоприятно на постоянно прищипване. Премахването на растителния материал от върховете стимулира производството на цитокинин, хормон, който увеличава пухкавостта.

След като младите растения босилек са в земята, те трябва да бъдат прещипани в горната част на листата. Това ще насърчи образуването на повече листа и ще произведе по-компактно растение вместо такова, което е дългостеблено с малко листа.

Още: Тези често срещани грешки съсипват градината ви – ето какво да НЕ правите

До 6-та седмица е време да наблюдавате образуването на цвят. Продължете и ги отщипете, за да насърчите развитието на листата. Растението ще продължи да произвежда цветни пъпки през вегетационния период; наблюдавайте ги и премахвайте цъфтежа, преди да узрее.

Прищипването чрез използване на палеца и показалеца е най-често срещаният метод. Също могат да се използват ножици за отстраняване на растителен материал. Последователното събиране на листата ще сведе до минимум образуването на цветове.

Какво да правим с цвета от босилек

Цветовете на босилек са годни за консумация. Те имат по-мек вкус от листата и понякога могат да бъдат малко горчиви. Атрактивни и вкусни са, когато се поръсят върху салата. Цветовете също са хубава гарнитура за всичко, което обикновено върви с босилек, като сирене или паста.

Още: 5 зеленчука, които ще удвоят реколтата ви - без допълнителна работа

Цветовете на босилека могат да се използват и за приготвяне на ароматно масло или оцет. Измийте цвета и го оставете да изсъхне на въздух. След това ги потопете в мек оцет или зехтин. Оставете цвета да се накисват в оцета за една седмица и 1 месец за маслото. Прецедете твърдите вещества и съхранявайте оцета или маслото на хладно и тъмно място.

В крайна сметка отглеждането на босилек е въпрос на лични предпочитания и цели. Ако целите ви са насочени към максимално добиване на свежи, ароматни листа за кулинарна употреба, редовното прищипване на върховете и премахването на цветовете е най-добрият подход. Така ще стимулирате по-гъст растеж и ще поддържате интензивния вкус, който прави босилека толкова ценен в кухнята.

Още: Оцет, но не за салатата: 5 градински трика с ябълков оцет

Ако обаче желаете да подкрепите опрашителите в градината или просто да се насладите на красотата на цветовете, спокойно може да оставите част от растението да цъфти. Без значение от подхода, босилекът предлага много повече от вкус – той може да обогати както градината, така и чинията.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Цвета Господинова
Цвета Господинова Отговорен редактор
Новините днес