В началото на юни тиквичките навлизат във фаза на интензивен цъфтеж и подготовка за плододаване. Именно този етап е критично важен за осигуряване на адекватно подхранване, с цел предотвратяване на образуването на празни цветове и стимулиране на обилен завръз.
Ефективен тор за тиквички през ЮЛИ
Агрономът Виктория Радзевская препоръчва използването на комплексен минерален тор, съдържащ всички необходими микро- и макроелементи, които подпомагат правилното развитие на растенията и насърчават плододаването.
Още: Подхранване на тиквичките през юли: Торове за растеж
Приготвяне на подхранващ разтвор:
Екстракт от суперфосфат: Разтворете 100 г суперфосфат в 1 литър гореща вода. Оставете сместа да престои 24 часа, като периодично я разклащате.
Основен разтвор: След престоя, прецедете екстракта в 10-литрова кофа с вода.
Добавки:
Още: Най-добрият домашен тор за обилно плододаване на тиквички и краставици се приготвя така
10 г урея
8 г калиев хлорид
1 г борна киселина
3 г амониев молибдат
Още: Богата реколта от тиквички без много усилия: Тайната е в тези трикове
3 г манганов сулфат
Разбъркайте до пълно разтваряне на компонентите. Поливайте всяко растение сутрин или вечер, в основата, като използвате по 2 литра от приготвения разтвор на храст. Това подхранване значително намалява риска от образуване на неоплодени цветове и насърчава масовото формиране на плодове.
Съвместно отглеждане: Подходящи съседи за тиквичките
За оптимално развитие и по-добра реколта е препоръчително тиквичките да се засаждат в близост до определени култури, които подпомагат растежа им и подобряват устойчивостта към болести и вредители.
Препоръчани съседни култури:
Ранни зеленчуци и листни култури: репички, китайско зеле, спанак, горчица, копър и лук. Те се прибират до началото на юли, освобождавайки място за разрастващите се тиквички.
Кореноплодни: цвекло, моркови и репички са добри съседи, при условие че се осигури достатъчно разстояние между растенията за добра вентилация и осветеност.
Антисептични растения: чесън и лук, които дезинфекцират почвата и ограничават развитието на гъбични патогени, като същевременно отблъскват насекоми вредители чрез характерния си аромат.
Бобови култури: фасул, грах и други подобряват почвеното плодородие чрез фиксация на азот. Високите сортове грах следва да бъдат привързани към опори и засадени от северната страна, за да не засенчват тиквичките.
Ароматни билки и цветя: мента, маточина, кориандър, розмарин, настурция и невен. Тези растения привличат опрашители, стимулират формирането на завръз и повишават вкусовите качества на тиквичките. Освен това, те действат като естествени репеленти срещу вредители.