Дори в епохата, в която летенето със самолет е съвсем обичайна дейност, има някои неща, които никога не се забравят при първото пътуване със самолет. Специфичната тръпка от това, че си притиснат назад към седалката, докато самолетът се ускорява към излитане, треперенето, което съпътства първия опит за турбуленция, и особеният звук в тоалетната, който винаги е по-стряскащ от това, което сме предполагали.
Снимка: iStock
Тревожният шум се получава, когато натиснете бутона за пускане на водата в самолетната тоалетна и съдържанието на тоалетната чиния магически се изсмуква в небитието.
Как работят тоалетните в самолетите?
Авиоинженерът Бил Кросли, ръководител на Училището по аеронавтика и астронавтика в университета "Пърдю" в Индиана, обяснява пред "Popular Science", че отговорът е колкото прост, толкова и гениален. Системата разчита на един прост факт. "Когато се издигнете на голяма височина и летите бързо, налягането извън кабината е много по-ниско, отколкото вътре в нея", казва той.
Снимка: iStock
Законите на физиката - и по-конкретно законът за идеалните газове - повеляват, че съдържанието на област с относително високо налягане ще се стреми да се влее в област с относително ниско налягане. При пускане на водата в тоалетната на самолет се отваря клапан между кабината под налягане и резервоара, който остава под атмосферното налягане. Този процес създава точно такава разлика в налягането. С други думи, "когато пускате водата в тоалетната, по същество отваряте клапан навън и разликата в налягането изсмуква всичко, което е в тоалетната чиния", казва Кросли.
Още: Променят правилата за ръчния багаж в самолетите
Хубавото на системата е, че не изисква вакуумни помпи или други усложнения за създаване на разлика в налягането. Тя просто използва съществуващата разлика в налягането между вътрешната и външната част на самолета на височина. Разбира се, това изисква да има разлика в налягането. "На земята", казва Кросли, "системата използва вакуумна помпа. Помпата се използва, докато самолетът достигне височина, на която атмосферното налягане позволява на системата да работи без нея, след което тя се изключва".
Снимка: iStock
Самата идея е проста и е останала почти непроменена, откакто е патентована за първи път през 1975 г. Въпреки това пенсионираният самолетен инженер Найджъл Джоунс обяснява, че сложността на изпълнението все още варира в зависимост от самолета. Системите на някои самолети отвеждат всичко в един резервоар, докато други използват множество по-малки резервоари. Някои използват сложни тръбопроводи, докато други избират по-прости конфигурации.
Простота, сложност и резервоарите между тях
След това е Lockheed TriStar - самолет, построен между 1968 и 1984 г., който и до днес е любимият на Джоунс. Тоалетните на TriStar са прочути с това, че са разположени в кръг. "TriStar имаше логическа система за управление на промиването“, казва той с умиление. "Имаше резервоар отпред за предните тоалетни и друг за петте или шестте тоалетни отзад. Системата имаше три, мисля, че бяха три тоалетни помпи, и пускаше помпите последователно. Беше невероятно сложно и всичко това само за да се пусне водата в тоалетната."
Снимка: iStock
Някой би могъл да възрази, че тази система звучи може би малко прекалено инженерно. "Чувствахме се така всеки път, когато имаше проблем", признава Джоунс. "Ако трябваше да влезем и да погледнем логическата кутия, щеше да се наложи да легнем върху резервоара. Това беше... не беше приятно."
Още: 9 неща в дома ви, които са по-мръсни от тоалетна седалка
Макар че подобна сложност може да е прекалена и рядко се среща в съвременните самолети, Джоунс отбелязва, че известна степен на усукване и завъртане на тръбопроводите на системата е важна по една проста причина: тя забавя отпадъците. "Това не е пряк път от тоалетната до резервоара и не може да бъде", казва Джоунс за "Popular Science". "Налягането на вакуума означава, че скоростта на изтегляне е такава, че ако нямаше завои в тръбите, отпадъците щяха да се ударят в стената на резервоара със значителна сила."
Още: Защо никога не трябва да се изхвърля супа и кафе в тоалетната?
Колко значителна? Според Джоунс тя би била "достатъчна, за да може потенциално да се счупи резервоара". "Дори и без такъв катастрофален резултат", отбелязва той сухо, "шумът би бил най-тревожен".
"Син лед": по-лошо, отколкото звучи
Снимка: iStock
Преди появата на вакуумната система за промиване самолетите са използвали химически системи, подобни на тези, които се използват и днес в химическите тоалетни, при които тоалетната чиния се свързва директно с резервоар, пълен със страшната синя течност. Това обяснява и произхода на термина "син лед", който се отнася до отпадъците, които по някакъв начин се измъкват от резервоара. На голяма височина всеки такъв отпадък замръзва незабавно и остава замразен, докато не се върне на земята, при което разкрива истинската си същност на всеки, който има нещастието да пресече пътя му.
Още: Как най-лесно да изчистим варовика от тоалетната?
Подобни системи са изчезваща рядкост днес, като остават в употреба само в самолети, които са достатъчно големи, за да могат авиационните правила да изискват наличието на тоалетна, но достатъчно малки, за да може вакуумната система да е повече проблем, отколкото помощ. Кросли казва, че единствените самолети, които попадат в тази категория, са малките бизнес самолети, които понякога са оборудвани с нещо, което той описва като "модна портативна тоалетна". Той казва, че при по-големите самолети вакуумната система е единственият вариант. "Тя е всичко, което искате да има една самолетна система: първо, тя е безопасна; второ, тя е надеждна; и трето, тя е лека.", пише "Popular Science".