Мечтаете ли да берете хрупкави краставици от градината си дори в началото на есента, когато съседите ви вече са премахнали лозите? Това може да стане реалност с помощта на един лесен за изпълнение трик. Тайната не е във вълшебните торове, а в правилните грижи в края на лятото.
Топ трик за удължаване на плододаването на краставиците до септември
Основната грешка е да оставите растенията да се „изтощят“ преждевременно. В случая целта е да поддържате силата им и да стимулирате растежа на нови завръзи.
След като основната реколта е прибрана, е време да се действа. Внимателно огледайте лозите. Отстранете всички пожълтели, повредени или болни листа. Те напразно изсмукват сокове от растението и го лишават от възможността да образува нови цветове и плодове.
Обърнете специално внимание на колтуците - страничните издънки в пазвите на листата. Те трябва да се прищипват, оставяйки само един завръз и един лист след него. Това ще пренасочи енергията на растението към узряването на съществуващите краставици и образуването на нови цветове.
Най-добрият домашен тор за краставици: Трябват ви само 2 съставки и те ще растат като плевели
Следващата стъпка е подхранването. Напръскайте листата със слаб разтвор на урея (приблизително 10-15 грама от веществото се разтварят в 10 литра вода). Азотът в лесно смилаема форма ще ободри листата, те ще станат отново зелени и активни в процеса на фотосинтезата.
В същото време поливайте растенията с инфузия от дървесна пепел (една чаша се разрежда с 10 литра вода). Калият ще увеличи устойчивостта на студ и ще подобри качеството на плодовете.
Не забравяйте за редовното поливане с топла вода, особено при сухо време. Студената вода е стрес за насажденията. В резултат на това те спират да образуват плодове, а тези, които вече са се образували, придобиват неприятен горчив вкус.
Времето за поливане на краставиците може значително да повлияе на тяхното здраве и продуктивност. Най-доброто време за поливане е рано сутрин или късно вечер.
Как да спасите краставиците от юлската жега
Сутрешното поливане позволява на растенията да абсорбират вода, преди да започне интензивно изпаряване. Това време е най-подходящо за поливане на оранжерийни краставици.
Събирайте порасналите краставици своевременно, като не им позволявате да прераснат. Прерасналият плод сигнализира на растението, че мисията е изпълнена, семената са узрели и плододаването може да бъде ограничено.
Тази проста комбинация – санитарно почистване, прищипване на страничните издънки, листно подхранване с азот и кореново подхранване с калий – дава отлични резултати. Краставиците ще връзват и ще дават плодове много по-дълго от обикновено.
Тествано от опитните градинари: Полейте краставиците с това и реколтата им няма да има прибиране