Подобно на нас, растенията пият вода, за да останат хидратирани – не твърде малко, но и не твърде много! Кога е най-подходящото време за поливане, за да се предотврати изпарението?
С настъпването на юли и настъпването на гореща вълна е изкушаващо веднага да извадите маркуча или лейката в градината, веднага щом растенията ви започнат да изглеждат малко сухи.
Мушкатото ви не цъфти? Ето истинската причина и как да го съживите
Експертите обаче предупреждават, че дори добронамереното поливане може да навреди на растенията ви, ако го правите в неподходящо време на деня. Всъщност, една от най-често срещаните грешки в лятното градинарство е поливането на цветята и цялата градина в неподходящо време.
Още: Домашно средство № 1 за борба с плевелите през юли месец
Поливането по средата на деня, особено около обяд, когато слънцето е най-силно, е една от най-големите грешки, които правят градинарите-любители. Това не само е загуба на вода, но и може да навреди на растенията ви, казва експертът.
„През летните месеци поливането в точното време е от голямо значение“, казва Дон Шуинар.
Той обясни, че най-голямата грешка в озеленяването на градината, която вижда, е поливането по обяд.
„Когато слънцето е високо и температурите са в пика си, водата се изпарява много бързо, така че растенията не се възползват. Освен това, водните капчици по листата могат да действат като малки лупи и да причинят изгаряне на листата. Това е особено вярно, когато жегата е интензивна“, каза той.
Още: Какво садим в градината през юли месец
„По време на пиковите горещини изпарението е по-интензивно и растенията са по-малко способни да абсорбират вода ефективно. Растенията абсорбират вода най-ефективно рано сутрин, когато порите по листата им, известни като устици, са отворени“, обясни експертът.
С напредването на деня и повишаването на температурите, особено следобед, порите се затварят, за да запазят влагата, което затруднява растенията да абсорбират вода и прави поливането по-късно през деня по-малко ефективно.
Поливането рано сутрин позволява по-добро абсорбиране и по-малко изпарение, а също така намалява риска от болести, тъй като листата могат да изсъхнат през деня.
Ако пропуснете сутрешния преглед, най-добре е да изчакате до късния следобед и ранната вечер, когато температурите започнат да падат.
Още: Колтуците – дилемата, която може да ви струва цялата реколта
Друг признак е, че растенията може да увехнат и да изглеждат особено увиснали. Временното увяхване по време на обедна жега обаче не означава, че е време за поливане. Някои растения преминават през очевиден обеден спад, особено в много горещи дни, което е индикация за естествената адаптация на растението към околната среда. Посетете градината си отново в ранната вечер и вижте дали увехналите растения са възвърнали известна тургидност. Ако са се възстановили – тоест, ако изглеждат по-живи – не поливайте.