През следващите седмици се очаква Земята да се върти по-бързо, което ще направи някои от дните ни необичайно кратки. Един ден на Земята е времето, необходимо на нашата планета да се завърти напълно около оста си - приблизително 86 400 секунди или 24 часа. Въртенето на Земята обаче се влияе от редица неща, включително от положението на Слънцето и Луната, от промените в магнитното поле на Земята и от баланса на масите на планетата.
От сравнително ранните дни на нашата планета въртенето на Земята се забавя, което прави дните ни по-дълги. Изследователите са установили, че преди около 1 до 2 милиарда години денят на Земята е бил дълъг само 19 часа. Това вероятно се дължи на факта, че Луната е била по-близо до нашата планета, поради което гравитационното ѝ привличане е било по-силно, отколкото е сега, и е карало Земята да се върти по-бързо около оста си. Оттогава насам, с отдалечаването на Луната от нас, дните средно стават все по-дълги. Но през последните години учените съобщават за колебания във въртенето на Земята.
Снимка: iStock
През 2020 г. учените установиха, че Земята се върти по-бързо от когато и да било от началото на записите през 70-те години на миналия век, а на 5 юли 2024 г. видяхме най-краткия регистриран ден, който беше с 1,66 милисекунди по-къс от 24 часа, според timeanddate.com.
Още: Китайско гигантско творение забавя движението на Земята. Денонощието вече не е 24 часа (ВИДЕО)
На 9 юли, 22 юли и 5 август 2025 г. Луната ще се намира на най-голямото си разстояние от земния екватор, което променя влиянието на нейното гравитационно привличане върху оста на нашата планета. Всяко едно въпросните три денонощия ще е с между 1,3 и 1,51 милисекунди по-кратко от обикновено. Разбира се, във въпросните дни часовниците ни все още ще отброяват 24 часа. Разликата не се забелязва на индивидуално ниво.
Какво влияе на въртенето на Земята
Снимка: iStock
Представете си Земята като въртящ се връх - ако поставите пръстите си около средата и завъртите, тя няма да се върти толкова бързо, колкото ако я държите отгоре и отдолу. С приближаването на Луната към полюсите въртенето на Земята се ускорява, което прави деня ни по-кратък от обикновено.
Още: Продължителността на дните се променя и причината вероятно е дълбоко в Земята
Tези колебания са очаквани, но последните изследвания показват, че човешката дейност също допринася за промяната във въртенето на планетата. Изследователи от НАСА са изчислили, че движението на леда и подпочвените води, свързано с изменението на климата, е увеличило продължителността на дните ни с 1,33 милисекунди на век между 2000 и 2018 г.
Снимка: iStock
Единични събития също може да повлияят на въртенето на Земята: земетресението от 2011 г., което засегна Япония, съкрати продължителността на деня с 1,8 микросекунди. "Дори смяната на сезоните влияе на въртенето на Земята", казва Ричард Холм, геофизик от Университета в Ливърпул, за "Live Science" по електронната поща. "В северното полукълбо има повече земя, отколкото в южното", казва Холм. "През северното лято дърветата имат листа, което означава, че масата се премества от земята над земята - по-далеч от оста на въртене на Земята." Скоростта на въртене на всяко движещо се тяло се влияе от разпределението на масата му. Когато един фигурист се върти на място, той се върти по-бързо, когато ръцете му са притиснати към гърдите, и се забавя, като изпъва ръцете си. Тъй като през лятото масата на Земята се отдалечава от нейното ядро, скоростта ѝ на въртене трябва да намалее, така че дължината на деня се увеличава" - обясни Холм.
Още: Колко е дълъг един ден на всяка от планетите? (ВИДЕО)
Единственият случай, в който бихме могли да забележим промяна в часовите зони, е ако разликата в продължителността на деня е по-голяма от 0,9 секунди, или 900 милисекунди. Въпреки че това никога не се е случвало в рамките на един ден, с течение на годините часовниците ни се разминават с положението на планетата. Това се следи от Международната служба за въртене на Земята и референтни системи (IERS), която при необходимост добавя "високосна секунда" към UTC, за да ни върне в синхрон, пише "Live Science".