Правете това по 10 минути на ден и ще имате по-здрав мозък

15 декември 2021, 06:00 часа

Бягането е може би един от най-лесните и достъпни начини за физически упражнения, защото е едновременно евтино и достъпно. Кросът подобрява здравето на сърдечно-съдовата система, укрепва мускулите и подобрява здравината на костите. В допълнение към тези физически ползи, бягането е свързано с подобряване на психичното здраве.

Още: По какъв начин тялото алармира, че имаме недостиг на магнезий?

Още: 30 дни без захар: Ето какво се случва с тялото ви

Екип от учени от университета в Цукуба в Япония наскоро завърши мащабно проучване, което доказва, че само 10 минути бягане с умерена интензивност подобряват както настроението, така и работата на тялото. За целта учените проследили мозъчните изображения на бегачите, които показали, че бягането увеличава локалния приток на кръв към различни части на тялото и мозъка. Резултатите от изследването са публикувани в сп. Scientific Reports Trusted Source.

При бягане мозъкът трябва да обработва големи количества сензорна информация, за да координира движението при бягане, като същевременно поддържа баланса на тялото. Може би поради тази причина изследванията показват, че префронталната кора се активира по време на бягане.

В допълнение, механичното въздействие на бягането увеличава кръвообращението, което също може да е от полза за мозъчната дейност.

Още: Заземяване: 5 здравословни причини да ходите боси по тревата

Още: Тези ядки регулират кръвната захар и свалят холестерола

Учените са изследвали и движението на главата нагоре-надолу, което се случва по време на бягане при животни. Те са стигнали до заключението, че това движение може да допринесе за регулирането на серотониновите рецептори в префронталната кора. Това от своя страна може да играе роля за подобряване на настроението и когнитивния контрол.

В новото проучване изследователите изучават мозъчната функция и настроението след 10-минутен крос на бягаща пътека, след което сравнили това с мозъчната функция и настроението в покой.

За теста е била оценена изпълнителната функция чрез задачата на Stroop, която включва представяне пред участниците на цветни думи, написани в несъвместими цветове. Например думата „червено“ се появява с букви, оцветени в синьо. Колкото е възможно по-бързо, участниците трябва да посочат цвета на буквите, вместо да четат самата дума. Докато хората изпълняват задачата на Stroop, учените оценяват мозъчната им активност чрез наблюдение на промените в кръвния поток с помощта на близка инфрачервена спектроскопия - неинвазивен метод за оптично изображение. Когато определена област на мозъка се активира, количеството кръв в тази област се променя бързо. Близо инфрачервената спектроскопия измерва тези промени.

Резултатите показали, че хората, които бягали, имат значително повишено настроение в сравнение с „по-мързеливите“ си колеги. контролната сесия. Бягалите също са завършили теста на Stroop за значително по-бързо време и са имали повишени мозъчни сигнали в двустранната префронтална кора, установили учените.

Още: Как да се предпазите от кърлежи: Важни правила, които всеки трябва да знае

Още: В тези храни има повече антиоксиданти от боровинките

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес