PCR тестовете лъжат за коронавируса - поредната опашата лъжа заради здравно съобщение от САЩ

29 юли 2021, 13:14 часа 20214 прочитания

Дебатът относно достоверността на PCR тестовете за откриване на зараза с COVID-19 се разгоря отново заради скорошно официално съобщение от Американските центрове по контрол и превенция на заразни болести (CDC). Съобщението касае това, че CDC спира да ползва PCR тест като средство за установяване на заразата – с важно уточнение обаче, което конспираторите по темата с коронавируса удобно пропускат, докато обясняват как дори CDC се отказали от PCR като диагностичен метод за установяване на COVID-19.

Още: КЪПАНЕТО ЗАБРАНЕНО! Какви инфекции можете да хванете във водоемите

Още: Кои животни могат да броят и знаят проста математика?

Какво е уточнението – че CDC спира да ползва собственоръчно разработения от тях PCR тест, но не и други видове. Видимо е, че на сайта на CDC, в секцията за ползване на тестове за улавяне на болестта има няколко други вида PCR теста – СПИСЪК ТУК!

Отново - става въпрос за PCR теста за COVID-19, разработен от Центъра за контрол и превенция на заболяванията на Съединените американски щати, чиято употреба ще бъде преустановена в края на годината. А причината е, че тъй като вече няма толкова много заразени с COVID-19 и ваксинационното покритие става все по-голямо, не е оправдано да се ползва конкретният тест, който е по-скъп. Тъй като CDC не очаква пандемията да продължи в досегашния си опустошителен вид още дълго, препоръчва на лабораториите, които работят с PCR теста на CDC, да преминат към комбинирани тестове, които могат да констатират заболяване не само от коронавирус, но и от други, често срещани вирусни заболявания.

Доста подробно, в своя публикация във Фейсбук, Иван Димов, бакалавър по химия от Оксфорд, защитава докторантура по бионанотехнологии в Кембридж, обяснява за пореден път що е то PCR. PCR означава полимеразна верижна реакция – химична реакция, катализирана от ензима ДНК полимераза. Тези тестове имат относително по-висока чувствителност и специфичност сравнено с други категории тестове. Тази относително висока точност се дължи на взаимодействието на късия праймер с дългата ДНК верига – то е почти като ключ и ключалка – малки разлики в двете са достатъчни да предотвратят свързването им и от там първата стъпка на реакцията.

Още: Таласофобия: Разкриха защо много хора се страхуват да влязат в морето

Още: Защо лицата на бегачите на дълги разстояния се променят драстично? Учените обясняват

РНК тестовете за КОВИД търсят няколко сегмента от генома на вируса, кодиращи за различни протеини. Тези сегменти са специфични именно за ковид. Тях ги няма в генома на грипните вируси. Ако някой каже, че ПСР тестът бърка КОВИД с грип, помолете го да ви каже кой точно сегмент от генома води до припокриването. Геномите и на грипните вируси, и на КОВИД (които са доста различни), могат да бъдат намерени в интернет, така че това е лесно проверимо твърдение.

Фалшиво положителен тест може да се случи на практика единствено при лабораторна грешка или замърсяване. Фалшиво отрицателен тест може да има по по-разнообразни причини - пробовземането не е лесно, съхраняването и обработката на пробите може да бъде неидеална, вируса може да напуснал носоглътката и да е в долните дихателни пътища и пр.

Пълната публикация ВИЖТЕ ТУК!

Още: Посочиха хората с коя кръвна група са с най-висок риск от ранен инсулт

Още: Уникално откритие: Нов вид динозавър с размерите на куче и невиждани досега черти

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес