Истински ли са спомените ви? От къде сте сигурни?
Още: Дарон Аджемоглу с ексклузивна лекция в София: Кой ще притежава бъдещето?
Още: Богинята на небето Нут може да разкрива най-старото изображение на Млечния път
Подобни въпроси, които можем да чуем във филми като „Зов за завръщане” и „Генезис” не са изцяло научна фантастика, пише The-connectome.com. Учени успяха да имплантират спомени, които могат да бъдат включвани, изключвани или записвани на микрочип.
Оказва се, че спомените не са най-стабилното нещо в света. Нашите дългосрочни спомени са по-скоро като сценарии за пиеси, отколкото като файлове на твърд диск – с всяко представление детайлите в тях се изменят. В действителност мозъкът може да „пренапише” някои наши спомени, така че те да станат в обществено приети версии и ние дори няма да забележим това.
Всичко това е странно, но става и по-странно.
Още: Вече можем да комуникираме с котките си: Учени разкриха много прост начин
Още: Притеснително: Смъртоносна гъбичка атакува Европа
През 2011 г. изследователи от университета „Уейк Форест” и университета на Южна Калифорния разработват „чипове памет”, които могат да бъдат използвани за включване и изключване на специфични спомени в мозъка на мишка. Само с натискане на бутон, опитната мишка забравя как да се ориентира в познат лабиринт. С още едно натискане на бутона мишката мигновето си припомня „забравеното”.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Да е атлетичен и плешив: Ново проучване разкри защо жените предпочитат мъже без коси
В началото на тази година (2012) учени от изследователския институт „Скрипс” добавиха спомени в мозъка на мишка по електронен път. С други думи те успяха да разберат кои специфични неврони в мозъка на мишката се активират, когато тя разпознае едно място. След това те имплантират микрочип, който изкуствено стимулира същите неврони, докато мишката влиза в непозна стая.
Това предизвиква нещо много странно: мишката формира смесен спомен-репрезентация.
С други думи, мишката незабавно формира спомени за място, което не е виждала преди, чрез изкуствен спомен-хибрид. Но това дори не е най-странната част.
Още: Откриха неизвестен на науката вид пеперуда
Още: Предупреждение: Домашните птици и прасетата могат да докарат нов грип на човека
Учените вземат същия чип със спомени и го имплантират на друга мишка, която в резултат получава същите спомени-хибриди.
Дали подобна технология може да се използва за възстановяване спомените на пациенти с увредени мозъци? Може ли да премахне емоционалната болка от травматичен спомен, без да изтрие спомена? Дали дигиталното запазване на спомените, ще помогне за запазването им в оригинал?
Както можете да си представите, въпроси като тези взривиха блоговете, обявявайки, че Матрицата и контролът на мислите вече са реалност и че цяло поведение и спомени могат да бъдат прехвърлени от един мозък на друг.
Засега обаче можем само да предполагаме, защото подобна технология не е изпробвана на по-комплексен мозък.
Редактор: Камелия Киричева